Uruchomiono serwis Gdynia – Södertälje

Statek roro stojący w terminalu OT Port Gdynia
Tadeusz Urbaniak, ZMPG

4 czerwca 2024 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowego serwisu ro-ro Lakeway Link pomiędzy Gdynią a szwedzkim Södertälje. Operatorem połączenia jest zarejestrowany w 2023 r. szwedzki armator Lakeway Link. Do jego obsługi wykorzystuje statek M/S Lakeway Express o tonażu 10 471 GT i ładowności 1625 metrów liniowych lub około 110 naczep.

O zamiarze uruchomienia nowych serwisów z Gdyni do dwóch szwedzkich portów informowaliśmy w połowie kwietnia. Statki Lakeway Express będą wypływały i zawijały do terminalu OT Port Gdynia. 4 czerwca zainaugurowano połączenie z Gdyni do portu w Södertälje. Norweski armator jest jedyną firmą, która zaoferowała regularny, zgodny z rozkładem transport ro–ro dla naczep i ładunków gabarytowych pomiędzy na tej trasie. Nowe połączenie liniowe przyczyni się do zmniejszenia presji działalności transportowej na środowisko, odciążając sieć drogową i kolejową pomiędzy kontynentem a Skandynawią.

Linia będzie obsługiwana przez zbudowany w 1999 roku M/S Lakeway Express o długości całkowitej 153,38 metra, tonażu 10 471 GT i ładowności 1625 metrów liniowych lub około 110 naczep. Jednostka jest w stanie sprostać potrzebom transportu naczep, ładunków Project Cargo i MAFI. Podróż między dwoma portami docelowymi trwa około 22 godzin.

Po zakończeniu przebudowy śluz w Södertälje w 2026 roku usługa zostanie rozszerzona o port w Västerås, dostępny przez jezioro Mälaren. Statek ro–ro pływa pod szwedzką banderą i będzie miał port macierzysty w Västerås, gdzie Lakeway Link ma swoją siedzibę.

M/S Lakeway Express będzie zawijał do Gdyni trzy razy w tygodniu według rozkładu:

wtorek 08:00–12:00
czwartek 11:00–15:00
sobota 17:00–21:00.

– Nowa regularna linia żeglugowa ro–ro pomiędzy strategicznie położonymi portami wzmocni sieć logistyczną do i z docelowych miejsc w Szwecji i Norwegii, umacniając pozycję konkurencyjną Portu Gdynia. Jednym z efektów pojawienia się nowej linii żeglugowej będzie niewątpliwie zmniejszenie śladu węglowego wynikającego z zastąpienia transportu drogowego transportem morskim – a to jest dla zarządu portu bardzo istotny aspekt towarzyszący wielu podejmowanym działaniom rozwojowym – powiedział Piotr Gorzeński prezes Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Lakeway Link to spółka utworzona w 2023 r. przez szwedzką firmę logistyczną Greencarrier oraz szwedzkiego armatora Wallenius.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane