Budimex i DREDGING wybudują terminal Baltic Hub 3

DCT Gdańsk

Konsorcjum firm Budimex (lider) oraz DREDGING INTERNATIONAL NV (partner) podpisało z DCT Gdańsk umowę na zaprojektowanie i rozbudowę Terminalu Kontenerowego DCT w Gdańsku (Projekt T3), czyli na realizację mega inwestycji Baltic Hub 3. Wartość kontraktu to 245 mln euro (1,17 mld zł).

Od momentu rozpoczęcia operacji w 2007 roku DCT Gdańsk wybudował dwa terminale morskie (T1 i T2 – uruchomione odpowiednio w 2007 i 2016 roku), o łącznej przepustowości 3 mln TEU. Właściciele DCT od dawna snuli plany wybudowania nowego terminalu Baltic Hub 3. Po jego ukończeniu na terenie portu powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe DCT Gdańsk o 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie.

Projekt P3 stał się możliwy po wygraniu przez DCT Gdańsk przetargu na dzierżawę terenów pod inwestycję. Wówczas zarządca największego terminalu na polskim wybrzeżu Bałtyku ogłosił przetarg na wykonawcę 3. etapu przedsięwzięcia. Do realizacji inwestycji wybrano konsorcjum Budimex (75 proc. udziału w kontrakcie) i holenderskiej firmy DREDGING INTERNATIONAL (25 proc.). 7 lipca 2022 r. zawarta została umowa między członkami konsorcjum oraz inwestorem. Kontrakt opiewa na ponad 245 mln euro (1,17 mld zł).

Prace rozpoczną się w terminie 28 dni po wydaniu polecenia przez DCT Gdańsk. Konsorcjum ma na wykonanie terminalu 1030 dni.

DCT Gdańsk osiągnął w marcu nowy rekord przeładunków

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane