Bydgoszcz chce być uznana za węzeł bazowy TEN-T

WikimediaImages, Pixabay

Komisja Europejska zakończyła niedawno konsultacje społeczne dotyczące zmiany wytycznych w sprawie Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Radni Bydgoszczy zajęli pod koniec kwietnia stanowisko, w którym domagają się, aby miasto zostało uznane za drogowo-kolejowy węzeł bazowy TEN-T. Pomyślna decyzja KE będzie miała znaczenie dla planowanej budowy terminalu przeładunkowego Bydgoszcz – Emilianowo.

„Komisja Europejska przeprowadzała konsultacje dotyczące zmiany wytycznych do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE mr 1315/2013 w sprawie Transeuropejskiej Sieci transportowej. Od 11 grudnia 2013 roku, gdy przyjęte zostało Rozporządzenie, zintensyfikowane zostały działania na rzecz rozwoju węzła drogowo-kolejowego w Bydgoszczy” – przypominają bydgoscy rajcy w przyjętym stanowisku.

Bydgoski samorząd wysuwa postulat, aby przy okazji planowanej na 2023 rok rewizji sieci TEN-T, Bydgoszcz zyskała status węzła sieci bazowej drogowo-kolejowego. Bydgoszcz jest aktualnie węzłem sieci kompleksowej. Radni wskazali, że przez Bydgoszcz przebiega linia kolejowa nr 131 będąca elementem sieci bazowej, która łączy się na tym obszarze z linią nr 201, dedykowaną przewozom towarowym, która obecnie znajduje się w sieci kompleksowej, ale jest systematycznie modernizowana.

„Rozpoczęto również prace nad utworzeniem strategicznego dla Polski terminala przeładunkowego Bydgoszcz – Emilianowo. Spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest na końcowym etapie podpisania porozumienia z Polskimi Kolejami Państwowymi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa mającego na celu wspólne zarządzanie powyższym terminalem. Terminal będzie stanowił logistyczny hub przeładunkowy kolejowo-drogowy, pozwalający na szybkie skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i w Gdyni. Wokół Bydgoszczy tworzona jest sieć dróg ekspresowych co tworzy doskonałe warunki do wdrażania w oparciu i bydgoski węzeł kompleksowych rozwiązań intermodalnych” – czytany w stanowisku radnych.

„Uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T ujęto również w uchwalonej 21 grudnia 2020 roku Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sieć transportowa kolejowo-drogowa wokół Bydgoszczy zyskuje coraz większe znaczenie na mapie transportu w Polsce i Europie. Jej dalszy rozwój jest kluczowym elementem budujący potencjał ponadregionalny i przewagę konkurencyjną w Unii Europejskiej.

Mając powyższe argumenty na uwadze i dostrzegając żywotny interes miasta i regionu Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowisko, aby Bydgoszcz uznana została za drogowo-kolejowy węzeł bazowy Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T” – tymi słowami kończy się notatka.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane