Do Hamburga przypłynęły nowe suwnice kontenerowe

HHLA / Dietmar Hasenpusch

Spółka Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) odebrała trzy z pięciu zamówionych suwnic do obsługi Terminalu Kontenerowego Burchardkai (CTB). Dzięki nim najstarszy terminal będzie w stanie przyjmować kontenerowce o pojemności 23 tys. TEU.

Suwnice przybyły do Hamburga z Chin na pokładzie specjalnego statku „Zhen Hua 27” po prawie ośmiu tygodniach podróży. Zanim suwnice trafią na miejsce docelowe w Waltershofer Hafen, przejdą proces przygotowania ich do montażu.

Nowe suwnice bramowe produkowane przez ZPMC (Shanghai Zhenhua Heavy Industries) zastąpią trzy mniejsze konstrukcje, które zostały już zdemontowane. W przyszłym roku do portu przypłyną jeszcze dwie suwnice tego samego typu.

– Inwestując w pięć nowych suwnic kontenerowych i tworząc kolejne nabrzeże dla dużych statków,

zapewniamy armatorom większą elastyczność obsługi największych kontenerowców o zdolności przewozowej ponad 23 tys. TEU – mówi Jens Hansen, członek zarządu HHLA.

W 2018 r. do Hamburga zawinęło o 47 proc. więcej statków o pojemności od 18 to 22 tys. TEU więcej niż rok wcześniej. Ten trend utrzymuje się – w pierwszej połowie 2019 r. liczba super kontenerowców wzrosła o kolejne 40 proc.

Wysięgniki nowych dźwigów mają prawie 80 m długości i sięgają po kontenery ustawione w 26 rzędach.

Terminal Burchardkai jest największym i najstarszym terminalem w Hamburgu. Pierwszy kontenerowiec został obsłużony w nim w 1968 roku.

HHLA planuje zainwestować w hamburskim porcie 1 mld EUR do 2022 r. 450 mln EUR zostanie przeznaczone na projekty dotyczące przeładunku kontenerów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane