Kolejarze przywrócą ruch na trasie Ostrołęka – Chorzele

PKP PLK

PKP PLK podpisały umowę na modernizację trasy Ostrołęka – Chorzele. Dzięki inwestycji wrócą pociągi na nieczynną od 18 lat linię. Zarządca kolejowej infrastruktury spodziewa się zwiększenia potencjał gospodarczego i atrakcyjności północnego Mazowsza. Wartość inwestycji to 314,7 mln zł netto.

Wykonawcą remontu linii na odcinku Ostrołęka – Chorzele jest Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe. Zdaniem PLK inwestycja ma strategiczne znaczenie zwłaszcza dla północno-wschodniej części Mazowsza. Po zakończeniu prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Skorzystają z nich mieszkańcy gmin położonych wzdłuż linii kolejowej do Warszawy i do powstających w Chorzelach fabryk (np. spółki Krosnospan). Powstaną też warunki do rozwoju transportu towarowego.

Po modernizacji linii przebudowane będą stację: Ostrołęka, Grabowo, Jastrząbka, Chorzele oraz przystanki Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka. Prace na odcinku Ostrołęka-Chorzele obejmą prawie 60 km torów.

Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a składy z towarami do 80 km/h. Przebudowanych zostanie 20 obiektów inżynieryjnych w tym 14 przepustów i 6 mostów. W ramach prac wymieniona zostanie m.in. konstrukcja 250-metrowego mostu na rzece Narew.

Ruchem pociągów będzie zarządzało lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS) w Ostrołęce. Roboty planowane są od 2020 roku, a zakończenie w 2022 r. Projekt realizowany będzie w systemie „projektuj i buduj”.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka-Chorzele” ubiega się o finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

Chorzele to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim. Przebiega przez nie droga krajowa nr 57 Bartoszyce – Pułtusk oraz drogi wojewódzkie 614 do Myszyńca i 616 do Ciechanowa. 25 km na północ od miasta zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy w Szymanach.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane