Nabrzeże Przemysłowe w Porcie Gdańsk po przebudowie

ZMPG

Inwestycja wpisuje się w długoterminową strategię inwestycyjną Zarządu Morskiego Portu Gdańsk w zakresie rozwoju Portu Wewnętrznego. Przebudowa Nabrzeża Północnego poprawiła komunikację od strony lądu, usprawniła przeładunki, a także pozwoliła na skomercjalizowanie nowych terenów inwestycyjnych. Przedsięwzięcie pochłonęło 82 mln zł.

ZMPG przedstawił efekty prac. – Rozbudowując infrastrukturę dostępową od strony lądu, podwyższamy standardy obsługi, zwiększamy konkurencyjność i umacniamy pozycję na Bałtyku. Tego typu inwestycje mają niebagatelny wpływ na wzrost przeładunków. Do końca listopada 2023 r. w Porcie Gdańsk przeładowano w sumie ok. 74,9 mln ton. Oznacza to, że mamy o 13 mln ton więcej przeładowanych towarów niż w analogicznym okresie 2022 r. Według Eurostatu, zanotowaliśmy największy wzrost wśród europejskich portów. Wyprzedziliśmy m.in. Bremerhaven i Barcelonę. A po pierwszym kwartale 2023 r. plasujemy się już na 5. miejscu w UE – chwali się wynikami Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk.

Port Gdańsk w ostatnich latach przypomina wielki plac budowy. Rozwija się nie tylko Port Zewnętrzny z głębokowodnymi i wyspecjalizowanymi terminalami przeładunkowymi, ale co ważne również port wewnętrzny, który ma charakter uniwersalny. W 2022 r. została zakończona kluczowa inwestycja polegająca na pogłębianiu toru wodnego i modernizacji ponad 5 km nabrzeży. Dzięki temu zwiększyło się dopuszczalne zanurzenie statków wchodzących do Portu Wewnętrznego. Teraz przyszedł czas na finał kolejnego przedsięwzięcia, które było realizowane z myślą o przyszłych kontrahentach i inwestorach, którzy zechcą lokować swoje biznesy właśnie w Porcie Gdańsk. Projekt nosił nazwę ,,Rozbudowa i modernizacja węzłów sieci bazowej w porcie morskim w zakresie dostępowej infrastruktury drogowo – kolejowej”.

W ramach inwestycji został m.in. przebudowany układ kolejowy i drogowy pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Zmodernizowane i nowe drogi mają około 1,6 km, a tory około 6 km. Wszelkie nawierzchnie drogowe zostały wykonane w technologii betonu cementowego.

Poza tym przebudowane są także sieci wodociągowe, sanitarne, elektroenergetyczne i teletechniczne. Wybudowana została sieć kanalizacji deszczowej, oświetlenie uliczne. Powstało nowe ogrodzenie terenu i dwa posterunki wartownicze.

– Dzięki tej inwestycji mamy możliwość zagospodarowania terenu, który do tej pory był nieużytkowany. Jego powierzchnia to ok. 10 ha. Przymierzamy się do ogłoszenia przetargu na jego dzierżawę. Dla inwestorów ważne jest to, że Nabrzeże Przemysłowe zostało skomunikowane z drogami zewnętrznymi – mówi Łukasz Malinowski.

Kamil Tarczewski, wiceprezes Portu Gdańsk przyznał, że właśnie zakończona rozbudowa rejonu Nabrzeża Przemysłowego, domyka niejako klamrą największy program inwestycyjny, realizowany przez Port Gdańsk od 2016 r., współfinansowany ze środków unijnych. – Układ drogowo – kolejowy w nowym standardzie, to blisko 6 km torów i blisko 2 km dróg. To też uzbrojenie kolejnych terenów, które niebawem będziemy komercjalizować – dodał wiceprezes.

Całkowita wartość oddanej właśnie do użytku inwestycji to około 82 mln zł, w tym 20 proc. to dofinansowanie z programu CEF „Łącząc Europę”. Generalnym wykonawcą była Grupa NDI.

To nie koniec inwestycji w Porcie Wewnętrznym. ZMPG dostał dofinansowanie na projekt, który nosi nazwę „Poprawa dostępu do Portu Gdańsk – modernizacja toru wodnego 2”. W ramach tego przedsięwzięcia przewiduje się rozbudowę czterech nabrzeży Portu Wewnętrznego, o łącznej długości blisko 2 km, wraz z infrastrukturą kolejową. Nabrzeża Wiślane i Bytomskie zlokalizowane są wzdłuż Kanału Portowego, natomiast Nabrzeża Rudowe III i częściowo Węglowe to nabrzeża znajdujące się Basenie Górniczym.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane