PKP TELKOL może trafić do PKP PLK

Podpisanie listu intencyjnego
Rafał Wilgusiak, PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe i Polskie Koleje Państwowe S.A. chcą, aby spółka PKP TELKOL, odpowiedzialna za utrzymanie kolejowych urządzeń telekomunikacyjnych, w nieokreślonej przyszłości przeszła ze struktur PKP S.A. do zarządcy infrastruktury. 3 czerwca 2024 r. podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Według kolejowych spółek, zmiana właścicielska „przyczyni się do lepszej niezawodności urządzeń telekomunikacyjnych i większego bezpieczeństwa na kolei”. Podpisany list intencyjny określa zasady przyszłej współpracy między kolejowymi spółkami oraz ustanawia za cel strategiczny dołączenie PKP TELKOL do struktur PLK S.A. Dokument rozpoczyna proces przejęcia przedsiębiorstwa przez zarządcę infrastruktury od spółki – matki w Grupie PKP.

Do końcowych decyzji o przejęciu udziałów PKP TELKOL potrzebne będą wyceny i analizy – obie spółki deklarują współpracę, która być może przełoży się na porozumienie dotyczące aktywów i zasobów ludzkich PKP TELKOL. – To kolejny krok porządkujący i usprawniający zarządzanie koleją w Polsce – powiedział Piotr Wyborski, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Spółka PKP TELKOL (do końca roku 2017 r. działająca pod nazwą PKP Utrzymanie), powstała w kwietniu 2014 r. w wyniku wydzielenia z TK Telekom, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zajmującej się utrzymaniem w sprawności urządzeń telekomunikacyjnych, służących do prowadzenia ruchu pociągów. Na przełomie lat 2017- 2018 spółka połączyła się z firmą PKP Budownictwo, przejmując jej udziały. Aktualnie właścicielem 100 proc. udziałów w PKP TELKOL jest PKP S.A.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane