PLK planują przetargi na projekty z perspektywy 2021-27

PKP Polskie Linie Kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe do końca 2021 roku ogłoszą postępowania przetargowe na roboty budowlane na szacunkową kwotę ponad 17 mld zł. Przetargi pozwolą na realizację inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego oraz projektów planowanych już z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 – 2027.

Zarządca infrastruktury modernizuje linie, podpisuje umowy oraz ogłasza przetargi z Krajowego Programu Kolejowego o wartości 76 mld zł i równocześnie zachowuje ciągłość procesu inwestycyjnego – warunki do realizacji inwestycji w latach 2021-2027. Kontynuowane są prace utrzymaniowe.

– Przedstawienie przez PLK listy planowanych do ogłoszenia postępowań przetargowych do końca 2021 roku, to krok bardzo ważny i oczekiwany przez kolejową branżę budowlaną. Działanie PLK pozwoli zachować ciągłość procesu inwestycyjnego oraz utrzymać obecne ceny w postępowaniach przetargowych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Już od 2017 r. PLK przygotowują studia wykonalności i dokumentacje projektowe na nową perspektywę. Dzięki tym działaniom, spółka jeszcze w bieżącym oraz w przyszłym roku ogłosi co najmniej 60 postępowań przetargowych na kwotę ok. 17 mld zł.

– Ogłoszenie około 400 postępowań pozwoli na podjęcie prac przez duże firmy oraz mniejsze regionalne przedsiębiorstwa – informuje Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Do końca 2021 roku rozpoczęte zostaną procedury wyłaniania wykonawców na ponad 60 zadań inwestycyjnych. Wśród inwestycji są: m.in. modernizacja kolejnego odcinka Rail Baltica (Białystok – Ełk), przebudowa trasy Giżycko – Kętrzyn – Korsze, Kościerzyna – Somonino – Kartuzy oraz kolejowej obwodnicy Poznania. To również modernizacja linii kolejowych na Śląsku, np. Będzin – Katowice Szopienice Płd.- Katowice Piotrowice i Tychy – Most Wisła oraz prace na stacjach m.in. Zawiercie, Ełk, Maksymilianowo, Mielec i Słupsk.

Planowane inwestycje w ramach nowej perspektywy finansowej wynikają z założeń wieloletnich ram finansowych wydatków Unii Europejskiej. Aktualnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury przygotowują nowy program wieloletni na lata 2021 – 2027.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane