Polski Ład dofinansuje porty Szczecin i Świnoujście

ZMPSiŚ

Strategiczne inwestycje w zespole portowym Szczecin-Świnoujście, takie jak budowa terminalu głębokowodnego w Świnoujściu i pogłębienie toru wodnego między Świnoujściem i Szczecinem do 17 m zostały ujęte w Polskim Ładzie, rządowym programie wychodzenia Polski z pandemicznego kryzysu. Rząd obiecał też udzielić gwarancji dla planowanych przedsięwzięć.

W piątek do szczecińskiego portu przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który podsumował planowane na Zachodnim Pomorzu inwestycje infrastrukturalne i energetyczne, w tym rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu czy projekty realizowane w Polimerach Police. Morawiecki zwrócił uwagę na zbliżającą się ku końcowi modernizację toru wodnego między Szczecinem i Świnoujściem. Wspomniał też o projekcie budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu i pogłębieniu toru wodnego. – Nowy port w Świnoujściu wymaga pogłębienia toru wodnego od strony morza do głębokości 17 m i poszerzenia do 500 m, by statki, kontenerowce mogły się mijać – powiedział premier. – Prace analityczne zostały wykonane, jesteśmy gotowi na te potężne inwestycje. Terminal to możliwość rozładowywania w Świnoujściu 1,5 mln TEU, a co za tym idzie, wpływy dodatkowe do budżetu, przejęcie części handlu międzynarodowego itd. – dodał.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście informuje, że ujęcie inwestycji portowych w Polskim Ładzie oraz rządowe gwarancje finansowe dla tych przedsięwzięć mają fundamentalne znaczenie dla inwestorów, redukują bowiem ryzyka związane z angażowaniem kapitału w planowane inwestycje.

Przypominamy, że warunkiem wybudowania terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest znalezienie inwestora. Projekt nie cieszy się zainteresowaniem inwestorów. Do ewentualnej budowy obiektu, a w przyszłości do zarządzania nim, zgłosiła się tylko jedna firma: brytyjska Baltic Gateway. Komisja przetargowa zaproponowała zarządowi portu, aby odrzucił tę ofertę, bo nie spełnia warunków formalnych. ZMPSiŚ zapowiada, że nie rezygnuje z pomysłu wybudowania terminalu.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane