Trwa remont mostu na trasie Szczecin – Świnoujście

PKP PLK

Na kolejowej trasie ze Szczecina do Świnoujścia PKP Polskie Linie Kolejowe odnawiają most nad rzeką Dziwną. Koszt remontu dwustumetrowej konstrukcji prowadzącej na Wyspę Wolin wynosi 25 mln zł. Poprawa stanu przeprawy jest szczególnie istotna dla pociągów przewożących ładunki do i z portu Świnoujście.

Na moście znajdują się trzy przęsła stalowej konstrukcji – każdy z nich o długości 66 metrów i wadze 165 ton. Odnowiona konstrukcja mostu pozwoli nawet na 6-krotne podniesienie prędkości pociągów – z 20 km/h do 120 km/h.

Prace na moście będą prowadzone w dwóch etapach. Aktualnie trwa rozbiórka torów przed i za obiektem. Wykonawca stawia rusztowania przy filarach. Trwają też prace na torze nr 1. Po zakończeniu wszystkich prac po jednej stronie mostu, roboty rozpoczną się na torze nr 2.

Przez przeprawę przejeżdża łącznie około 46 pociągów towarowych i pasażerskich w ciągu doby.
Roboty zostały zaplanowane w taki sposób, by nie powodować utrudnień w ich kursowaniu.

W ramach prac wykonawca wymieni tory oraz słupy sieci trakcyjnej. Zostanie wzmocniona konstrukcja obiektu. Poprawi się także estetyka mostu. Metalowa konstrukcja zostanie pomalowana oraz odnowione zostaną filary i przyczółki. Wzmocniony zostanie także nasyp przed i za mostem, co podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Podróżni z efektów prowadzonych prac skorzystają już pod koniec 2020 roku. Prace prowadzone są z środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane