Port morski w Stępnicy przyjmie większe statki

Urząd Morski w Szczecinie

Niewielki port na wschodnim brzegu Roztoki Odrzańskiej przeszedł szereg prac budowlanych. W ramach projektu poprawy infrastruktury dostępowej wykonano pogłębienie i poszerzenie toru wodnego, aby do Stępnicy zawijały statki o długości 115 m, szerokości 13,5 m i zanurzeniu 3,8-4 m.

Prace budowlane, realizowane pod nadzorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, trwały ponad rok. Roboty czerpalne obejmowały: poszerzenie toru podejściowego do 40 m, z jednoczesnym pogłębieniem do 4,5 m, zwiększenie średnicy obrotnicy ze 130 m do 160 m (z pogłębieniem jej do 4,5 m) i poszerzenie toru podejściowego od obrotnicy do główek falochronu do 50 m.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska oraz Hegemann z Niemiec, które wydobyło i odłożyło na pole refulacyjne „Mańków” łącznie ok. 90 tys. msześc. urobku, pracując na ponad 4-km odcinku toru.

Koszt robót budowlanych wyniósł niecałe 6 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020.

Port morskie w Stępnicy znajduje się na brzegu Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zelewu Szczecińskiego. Stępnica znajduje się w powiecie goleniowskim.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane