Ważna modernizacja linii kolejowych w opolskim

Szymon Grochowski, PKP PLK

Z prędkością 90 km/h będą mogły jeździć pociągi towarowe na łączących województwo śląskie i opolskie liniach Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle.

Współfinansowana ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) inwestycja ma wartość 265 mln zł. Za te pieniądze wymieniono tory, sieć trakcyjną, odnowiono mosty i wiadukty na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Przebudowa objęła 40 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i wiadukty, wymieniono 55 km torów i sieci trakcyjnej.

Linia Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle to jedna z najważniejszych tras towarowych na styku województw śląskiego i opolskiego. Jej modernizacja sprawiła, że towary sprawniej trafiają do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Zapewniony jest niezawodny transport kolejowy na południe czyli aż do granicy z Czechami w Chałupkach i na wschód, do granicy z Białorusią w Małaszewiczach.

Składy mogą rozwijać prędkość do 90 km/h, więc skrócił się czas przejazdów. Na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki linia odzyskała drugi tor. W efekcie możliwy jest przejazd większej liczby składów między stacjami Kędzierzyn Koźle, Rudziniec Gliwicki i Toszek Północ.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane