Katowice Airport: wzrost przewozów frachtu wyhamował

Piotr Adamczyk, GTL

W trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 roku w Katowice Airport miało miejsce 3 795 startów i lądowań samolotów cargo, tj. o 657 więcej (+20,9%) niż w tym samym czasie w 2021 roku. Zarządca portu informuje, że w ciągu dwóch ostatnich miesięcy tego okresu wzrost przewozów jednak wyhamował.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, podsumowała przewozy cargo za trzeci kwartał i za okres od stycznia do września 2022 r.

W trzecim kwartale 2022 r. w terminalu towarowym na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego odprawiono 10 811 ton frachtu, tj. o 2 001 ton więcej (+22,7%) w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Frachtowce wykonały w tym czasie 1 097 startów i lądowań, tj. o 302 mniej (-21,6%) niż w trzecim kwartale zeszłego roku.

W trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 roku w Katowice Airport obsłużono 30 474 ton cargo, czyli o 7 847 ton więcej (+34,7%) niż w zeszłym roku. Od stycznia do końca września miało miejsce 3 795 startów i lądowań samolotów cargo, tj. o 657 więcej (+20,9%) niż w tym samym czasie w 2021 roku.

– Od sierpnia obserwujemy korektę na rynku cargo. W trakcie minionych dwóch miesięcy wzrost przewozów frachtu wyhamował. O ile od stycznia do lipca notowaliśmy znaczące dwucyfrowe wzrosty, to w sierpniu i wrześniu przewieziono z i do Katowice Airport o ok. 7,5% więcej frachtu w porównaniu z tymi samymi miesiącami minionego roku – informuje Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. – Przyczyny zmiany upatrujemy w kilku czynnikach – coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej w większości europejskich państw, popandemicznej korekcie, szczególnie na rynku ecommerce oraz w zbrojnej napaści Rosji na niepodległą Ukrainę. Warto podkreślić, że statystyki cargo Katowice Airport ciągle są znacząco lepsze od europejskiej średniej. Według europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych rynek przewozów frachtu lotniczego na Starym Kontynencie skurczył się od stycznia do sierpnia 2022 roku o 2% w porównaniu z tym samym okresem minionego roku – dodaje prezes Tomasik.

Na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego regionalne bazy mają czołowi operatorzy cargo w Europie, obecni tutaj są m.in. Amazon, DHL Express, FedEx, Lufthansa Cargo i UPS.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane