LPP wdraża automatykę magazynową na Słowacji

LPP

Spółka odzieżowa LPP usprawnia procesy logistyczne w Fulfillment Center na Słowacji. W magazynie zainstalowano pocket sorter wraz z systemem przenośników i posisorterem, aby wspomóc kompletację zamówień i optymalnie wykorzystać przestrzeń obiektu. Automatyka przyspiesza też obsługę wysyłek e-commerce oraz wspiera realizację dostaw w trybie „next business day”.

Wdrożenie przez LPP kolejnych narzędzi poprawiających efektywność procesów logistycznych na Słowacji, podyktowane było wzrostem wolumenu zamówień online w regionie Europy Środkowej. Obiekt ten odgrywa kluczową rolę w sieci dystrybucyjnej polskiej spółki, zapewniając obsługę klientów sklepów internetowych nie tylko na Słowacji, ale także w Niemczech, Czechach, Chorwacji oraz na Węgrzech i w Słowenii.

– Biorąc pod uwagę naszą skalę działania oraz perspektywę rozwoju LPP na rynkach zagranicznych, wdrożenie zaawansowanej automatyki magazynowej było koniecznością. Dzięki niej możemy zwiększyć wydajność obiektu, a także optymalizować proces dostawy zamówionego towaru do klientów, co wobec stale rosnącej presji na skracanie czasu oczekiwania na przesyłki, istotnie zwiększa konkurencyjność naszej oferty na rynkach Europy Środkowej – komentuje Sebastian Sołtys, dyrektor ds. logistyki LPP.

Pocket sorter i podnośniki

W ramach usprawnienia pracy słowackiego Fulfillment Center, w obiekcie zainstalowano wielopoziomowy pocket sorter oraz system przenośników, które razem wspomagają proces kompletacji zamówień internetowych. Całość uzupełnia tzw. posisorter czyli sorter wysyłkowy, automatycznie przydzielający skompletowane paczki do odpowiedniego zjazdu stosownie do ich charakterystyki, kraju przeznaczenia oraz firmy kurierskiej, która ma je odebrać. Nowy system znacznie przyspiesza obsługę wysyłek e-commerce. Stanowi też wsparcie w realizacji dostaw w trybie następnego dnia roboczego, które spółka oferuje odbiorcom w regionie Europy Środkowej.

– Magazyn pracując w systemie dwuzmianowym, przez 7 dni w tygodniu znacząco podniesie swoją produktywność, konieczną w obliczu tak dynamicznego rozwoju sprzedaży na tym obszarze. Wprowadzenie automatycznego systemu sortowania, którego wydajność na godzinę sięga aż 8 tys. sztuk odzieży, oznacza duże ułatwienie naszej pracy. Nie tylko zwiększa efektywność Fulfillment Center, ale też wspiera procesy podejmowania decyzji i eliminuje błędy wynikające z manualnego sortowania towaru. Co równie ważne – zainstalowane urządzenia są przy tym proste w serwisie i utrzymaniu – wyjaśnia Michał Moteka, menedżer ds. optymalizacji procesów biznesowych w LPP.

Instalacja długości 3 km

Całość wielopoziomowej instalacji ma długość aż 3 km. Składają się na nią m.in. stacje robocze, na których pracownicy magazynu umieszczają produkty w przegrodach pocket sortera. Maszyna rozdziela asortyment zgodnie z poszczególnymi zamówieniami i tak posortowany towar kierowany jest poprzez system przenośników do stołów pakowych. Następnie, odpowiednio zabezpieczone do wysyłki gotowe paczki trafiają na sorter wysyłkowy, który przy wykorzystaniu systemu zarządzania magazynem WMS automatycznie przydziela je do dedykowanych punktów, skąd pobierane są przez firmy przewozowe. Dzięki zastosowanej automatyce słowackie Fulfillment Center jest w stanie przygotować dla klientów ponad 4 tys. paczek na godzinę.

Pocket sorter dostarcza znacznych korzyści także przy obsłudze zwrotu towarów, które mogą zostać automatycznie i w szybkim tempie przekazane do ponownej wysyłki lub zmagazynowania. W ten sposób może być przechowywanych nawet 25 tys. sztuk odzieży, co dodatkowo optymalizuje wykorzystanie przestrzeni magazynowej w obiekcie.

Fulfillment Center LPP na Słowacji działające od lipca 2020 r., obejmuje powierzchnię 32 tys. mkw. Magazyn funkcjonuje również w modelu cross-dockowym, który łączy operacje typowe dla obsługi sprzedaży internetowej z zaopatrzeniem sieci salonów stacjonarnych na terenie Europy Środkowej.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane