Pocztowcy zawiesili spór zbiorowy do wiosny

Poczta Polska

Działającym w Poczcie Polskiej organizacjom związkowym nie udało się wywalczyć wzrostu wynagrodzeń. Strona społeczna zgodziła się jednak zawiesić spór zbiorowy do końca marca 2021 r., w zamian za wypłatę 80 tys. pracownikom dodatkowych 400 zł w listopadzie i w grudniu tego roku.

Pracownicy otrzymają 800 zł brutto w dwóch częściach: do 10 listopada i do 10 grudnia. Porozumienie w sprawie dodatkowych środków podpisały działające w Poczcie Polskiej związki zawodowe: ZZ Pracowników Poczty, ZZ Pracowników Poczty Polskiej w Warszawie, ZZ Pracowników Poczty Polskiej S.A. „Wschód”, Unia Pocztowa. Drugi z reprezentatywnych organizacji związkowych – Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” – po negocjacjach podpisała protokół rozbieżności.

– Zadecydowaliśmy, że uruchamiamy wypłaty jednorazowe dla pracowników. W okresie wzmożonych wydatków przedświątecznych te 800 zł brutto będzie zauważalnym dodatkiem do wynagrodzenia zasadniczego. Oczywiście chcielibyśmy, aby te wypłaty były jeszcze wyższe, ale jesteśmy spółką, która sama zarabia na siebie i musimy przestrzegać dyscypliny finansowej. Dodatkowe wypłaty to koszt blisko 74 mln zł, na przeznaczenie takiej kwoty dla pracowników pozwala nam aktualna sytuacja finansowa firmy – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Jednorazowe wypłaty nie zamykają tematu wzrostu wynagrodzeń zasadniczych w Poczcie Polskiej. Pracodawca jest otwarty na kontynuację rozmów na ten temat.

Poczta Polska jest największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym ponad 80 tys. pracowników. W spółce działa 85 organizacji związkowych, w tym dwie reprezentatywne. Ponad 70 proc. kosztów Poczty to koszt wynagrodzeń pracowników.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane