Poczta Polska uruchamia pierwsze automaty paczkowe

Poczta Polska

Narodowy operator pocztowy od kilku lat zapowiadał uruchomienie własnej sieci automatów paczkowych. Pierwsze urządzenia montowane są teraz, 10 lat od wprowadzenia ich do Polski przez InPost. Do końca roku przy urzędach pocztowych oraz w sklepach Biedronka zamontowanych zostanie 200 automatów. Producentem oraz operatorem urządzeń jest firma SwipBox Polska.

Poczta Polska oddała do użytku pierwsze automaty paczkowe w Warszawie. Do końca października w całej Polsce będzie działało 200 tego typu maszyn. Samoobsługowe urządzenia dołączą do zyskującej na popularności sieci Odbiór w Punkcie. Automaty znajdą się w sklepach sieci Biedronka oraz w wydzielonych strefach dostępnych całodobowo w placówkach pocztowych. Do końca sierpnia zostanie uruchomionych co najmniej 100 takich automatów w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Trójmieście i na Śląsku. Pozostałe 100 maszyn będzie oddanych do użytku do końca października, czyli jeszcze przed świątecznym szczytem paczkowym.

Podwojenie rynku w cztery lata
– Automaty paczkowe są uzupełnieniem naszej sieci punktów odbioru. Obecnie udostępniamy ponad 11,6 tys. punktów w całej Polsce, sieć będzie rozwijana z partnerami ogólnopolskimi w zakresie uruchamiania urządzeń do odbioru paczek. Chcemy usprawnić odbiór przesyłek, bo z roku na rok zainteresowanie zakupami w e-sklepach rośnie. W ubiegłym roku Polacy zamówili ponad 475 mln paczek. Oceniamy, że w 2023 roku wielkość rynku przesyłek z e-zakupami osiągnie wolumen 900 mln – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Pierwszy automat paczkowy został uruchomiony w nowo otwartej filii Poczty Polskiej znajdującej się na osiedlu Port Praski przy ul. J. Sierakowskiego 5 w Warszawie. Kolejnych pięć maszyn w sieci Poczty Polskiej już działa w warszawskich sklepach Biedronka.

Z danych Poczty wynika, że blisko 25 procent paczek w 2018 r. było odebranych w sieci punktów odbioru. Tylko w pierwszym półroczu 2019 nadano do punktów prawie taki sam wolumen przesyłek jak w całym roku 2018.

Odbiór zakupów z Allegro
Automaty z logo Poczty Polskiej będą zarządzane przez ich producenta – firmę SwipBox Polska. W instalowanych urządzeniach paczkowych klienci będą mogli odebrać np. swoje zakupy internetowe, w tym produkty kupowane dzięki usłudze Allegro Smart, w której Poczta Polska współpracuje z Allegro.

Pierwsze automaty paczkowe (nazwane paczkomatami) uruchomiła w roku 2009 firma InPost. Obecnie posiada ona trzy tysiące urządzeń w całej Polsce. Z badania rynku wynika, że Polacy chętnie z nich korzystają. Według raportu Gemius, 52 proc. kupujących w Internecie deklaruje paczkomaty jako najczęściej wybieraną formę dostawy towaru. W tym roku ich popularność wzrosła o 4 proc. w porównaniu do roku 2018.

Podobne wiadomości
Komentarze (1)
  1. Ale szanse na powodzenie usługi będą zależały od ceny. InPost z 9 zł za przesyłkę może mieć wkrótce problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane