W sortowni pod Bydgoszczą trwa montaż sortera

Poczta Polska

Poczta Polska poinformowała o postępach w modernizacji podbydgoskiej hali logistycznej w Lisim Ogonie. Prace adaptacyjne w tym obiekcie obejmują m.in. budowę hali technologicznej i montaż nowoczesnego sortera.

W Lisim Ogonie trwa budowa obiektu biurowego o powierzchni 335 mkw. oraz obiektu magazynowo – eksploatacyjnego o powierzchni 556 mkw. Obiekt zyska 10 nowych doków oraz 14 bram kurierskich.

W budynku biurowym rozprowadzono instalację elektryczną, hydrauliczną, klimatyzacyjną oraz kanały wentylacyjne. Na obu kondygnacjach została wykonana wylewka i zrobiono tynki. Stawiane są ścianki działowe oraz układane płytki w pomieszczeniach sanitarnych. Zakończono prace nad dociepleniem oraz elewacją budynku.

Nowo powstały budynek magazynowo – eksploatacyjny został zadaszony. Dodatkowo zyskał nowe doki, nad którymi trwają prace dekarskie. Rozpoczęto przygotowania do wykonania posadzki na całej powierzchni hali. Zakończono prace związane z instalacją elektryczną i nisko prądową oraz połączono budynek magazynowy z główną halą obiektu. Zakończenie prac adaptacyjno – budowlanych planowane jest pod koniec sierpnia 2023 r.

Równolegle z robotami budowlanymi, wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, trwają prace związane z montażem sortera. Prace adaptacyjne w głównej hali technologicznej umożliwiły uwolnienie przestrzeni pod instalację nowoczesnej maszyny do automatycznego sortowania paczek. Dało to możliwość rozpoczęcia prac przez firmę Beumer Group Poland sp. z o.o. – wykonawcę sortera.

Sorter zakupiony przez Pocztę Polską będzie miał kształt pętli i zostanie wykonany w systemie „Cross-Belt”. Nowy sorter dzięki 4 liniom wprowadzania automatycznego, 4 podajnikom ręcznym KEP, 96 ześlizgom kierunkowym, 52 ześlizgom pionowym i 2 ześlizgom specjalnym oraz 267,6 m długości umożliwi obsługę operacyjną 8–9 tys. przesyłek na godzinę (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych). Prace związane z posadowieniem sortera obecnie są na etapie montażu wózków i silników napędowych, koryt elektrycznych wraz z okablowaniem.

Instalowane sortery pozwolą na automatyczny odczyt nie tylko zestandaryzowanych etykiet adresowych, ale także przesyłek międzynarodowych, które często mają niestandardowy układ danych adresowych. Urządzenia są „szyte na miarę” i dostosowane do potrzeb użytkowych Poczty Polskiej, jak również wielkości i potencjału poszczególnych sortowni. Innowacyjność rozwiązania pozwoli na uniwersalizm i obsługę różnej wielkości przesyłek. Komponent IT stanowi integralną część tej inwestycji, zarówno systemy automatyzacji procesu odczytywania kodów, jak też integracja z innymi systemami informatycznymi Poczty.

Po zakończeniu prac związanych z instalacją sortera rozpoczną się testy IT oraz testy bezpieczeństwa, po których planowana jest próbna eksploatacja sortera. Uruchomienie nowoczesnej maszyny sortującej w pełni zmodernizowanym obiekcie logistycznym planowane jest pod koniec III kwartału 2023 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane