W tym roku ponownie wystrzelił popyt na magazyny

Pixabay

Ukazały się dwa raporty na temat I kwartału 2021 r. na rynku magazynowym, przygotowane przez Cushman & Wakefield i AXI IMMO. Pierwszy wskazuje, że popyt na magazyny wzrósł aż o 70 proc. Autorzy drugiego informują o 58-proc. wzroście aktywności najemców powierzchni magazynowych.

„Całkowity popyt w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku osiągnął rekordowy poziom 1,6 mln mkw., co stanowi wzrost o 70 proc. r/r. Popyt netto, na który składają się nowe umowy i ekspansje, wyniósł 1,1 miliona mkw. tj. 71 proc. wolumenu transakcji najmu, a pozostałe 29 proc. stanowiły przedłużenia umów” – informuje Cusham & Wakefield w swojej analizie. Najwięcej transakcji zawarto na rynkach Poznania (23 proc. całkowitego popytu), w regionie Warszawy (19 proc.), na Górnym Śląsku (17 proc.) oraz w Polsce Centralnej (14 proc.). W strukturze branżowej popytu nadal największy udział mają firmy z branży logistycznej (30 proc. całkowitego popytu) i handlowej / FMCG (21 proc.), przy czym rośnie aktywność firm produkcyjnych (13 proc.) i motoryzacyjnych (11 proc.).

E-commerce napędza popyt

– Głównym źródłem wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce pozostaje dynamiczny rozwój sektora e-commerce. Aktywne na rynku są zarówno globalne platformy e-handlu jak Amazon i Zalando, sklepy internetowe, operatorzy logistyczni i firmy kurierskie a także liderzy handlu detalicznego rozwijający strategię sprzedaży wielokanałowej dotyczącą różnych kategorii produktowych m.in. odzieży, art. wyposażenia wnętrz/mebli, AGD i elektroniki, FMCG, kosmetyków czy też art. spożywczych – mówi Adrian Semaan, senior research consultant, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield.

Analitycy AXI IMMO twierdząz kolei, że po spektakularnym i historycznym rezultacie uzyskanym w 2020 r. na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowym (2,6 mld euro), pierwszy kwartał 2021 r. przebiegł w równie dobrych nastrojach, uzyskując 425 mln euro. Wynik ten stanowi ponad 30 proc. kapitału zainwestowanego w nieruchomości komercyjne nad Wisłą i jest przede wszystkim efektem transakcji z rynku pierwotnego, czyli nabyciu nieruchomości planowanych lub będących na etapie budowy. Tylko jedna sprzedaż dotyczyła rynku wtórnego. Była to transakcja zakupu budynku BTS Castorama w Strykowie (101 500 mkw.) za ok. 65,5 mln EUR przez Savills Investment Management.

Bezpieczna alokacja kapitału

– Sektor logistyczny utrzymał ubiegłoroczne wyniki na rynku inwestycyjnym. Niemniej duża liczba transakcji w modelu forward funding jest oznaką braku wystarczającej liczby produktu inwestycyjnego w sektorze. Już w ubiegłym roku sygnalizowaliśmy, że sytuacja ta może być pewnego rodzaju wyzwaniem ograniczającym obrót nieruchomościami przemysłowymi. Niedobór ten w połączeniu z wysokim popytem na rynku najmu skutkuje dalszą kompresją stóp procentowych. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce, a także spodziewana większa regionalizacja czy skrócenie łańcuchów dostaw powoduje, że segment logistyczny i produkcyjny jest dla wielu inwestorów bezpieczną przystanią do alokowania kapitału – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca w AXI IMMO.

„Na zakończenie I kw. 2021 r. całkowita aktywność najemców na rynku powierzchni magazynowych wyniosła 1,6 mln mkw. (+59 proc. r/r i +3 proc. kw./kw.). Popyt napędza hossa w sektorze e-commerce, która bezpośrednio wpływa na liczbę zawieranych umów przez firmy z branży logistycznej. Przejawem tego trendu może być rozwój firmy InPost w całym kraju, również na mniejszych rynkach magazynowych. Kurierski gigant planuje otworzyć swoje centra dystrybucyjne m.in. w Kaliszu, Koszalinie, Siedlcach czy Wałbrzychu. Wśród trzech największych transakcji znalazły się umowa najmu 109 000 mkw. podpisana przez firmę kurierską w Panattoni BTS Poznań, 53 700 mkw. podpisane przez Auchan w GLP Lędziny, a także 50 000 mkw. przez niemieckiego operatora e-commerce, który wprowadzi się do SEGRO LP Poznań w Gołuskach” – czytamy w raporcie AXI IMMO.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane