Wzrost przeładunku węgla i paliw w portach Szczecin i Świnoujście

Port Szczecin-Świnoujście
ZMPSiŚ

Zespół portów Szczecin-Świnoujście zamknął pierwszy kwartał br. wynikiem lepszym o 8 procent aniżeli rok temu, pod względem przeładunku towarów. Oba porty obsłużyły dotychczas 7 328,4 tys. ton ładunków, czyli o 520,6 tys. ton więcej niż w tym samym czasie ub. roku.

Liderami wzrostów są węgiel, paliwa oraz inne masowe z wynikami lepszymi niż w 2018 r. odpowiednio o: 25,2; 27,1 oraz 17,6 procent. Porty zanotowały większy obrót węglem i koksem w imporcie i eksporcie. Z kolei w przypadku paliw w eksporcie i imporcie było więcej (poza gazowcami) także statków z olejami napędowym oraz ciężkim. W I kw. było też więcej statków z nawozami, fosforytami, surówką żelaza i kruszywem, co wpłynęło na większe przeładunki w grupie inne masowe.

W pierwszym kwartale br. mniej było: rudy o 8,3 procent, zboża o 5,8 procent, drobnicy o 1,6 procent oraz kontenerów o 29,8 procent.

Z kolei porównując miesiąc do miesiąca, marzec 2019 r. okazał się o blisko 30 procent lepszy od marca ub. roku. Poza zbożem i kontenerami na plusie są wszystkie pozostałe grupy towarowe, tj. drobnica (wzrost o 1,1 procent), ropa i przetwory (wzrost o 3,9 procent), węgiel (+36,2 proc.), inne ładunki masowe (+42,1 proc.) oraz ruda (+51,3 proc).

Zarząd portu prognozuje, że ten rok powinien zamknąć się wynikiem oscylującym wokół 30 mln ton obsłużonych towarów w Szczecinie i Świnoujście. Miniony 2018 rok był bardzo dobry dla obu portów, które zamknęły go rekordowym, bo o 12,5 procent wynikiem lepszym wobec 2017 roku, obsługując blisko 29 mln ton towarów.

(Monika Woźniak-Lewandowska/Port Szczecin-Świnoujście)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotograf Warszawa www.fotozapis.pl

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane