Chińczycy wprowadzają na rynek elektrycznego pick-upa

Maxus eT90
SAIC Maxus

Pick-upy to auta z silnikami tradycyjnymi i jak dotąd producenci samochodów nie zaprezentowali takiego pojazdu z napędem elektrycznym. Na jesieni 2022 r. do Europy trafi Maxux eT90 – pierwszy w pełni elektryczny pick-up marki SAIC Maxus, należącej do chińskiego koncernu SAIC Motors.

Maxus eT90 to w pełni elektryczny pick-up z pięcioma miejscami, wyposażony w akumulator o pojemności 88,5 kW netto, który zapewnia zasięg 330 km (WLTP w cyklu mieszanym). eT90 jest homologowany jako samochód ciężarowy N1, dlatego jest testowany zgodnie ze standardem WLTP przy dużych obciążeniach. Dla porównania, samochody osobowe są testowane bez ładunku i pasażerów.

Pod maską znajduje silnik elektryczny o mocy 204 KM (150 kW), który generuje moment obrotowy 310 Nm. Wyposażono go w system utrzymujący pożądaną temperaturę akumulatora.

Długość auta wynosi 5,37 metra, 1,9 metra szerokości i 1,80 metra wysokości. Rozstaw osi wynosi 3,15 metra. Ładowność Maxus eT90 to 1000 kg. Pojazd może być wyposażony w hak holowniczy.

Kokpit kierowcy wyposażony jest w 10,3-calowy ekran dotykowy, 6-kierunkową regulację foteli, Apple CarPlay, skórzaną tapicerkę i regulowaną skórzaną kierownicę.

eT90 dysponuje elektroniczną kontrolą stabilizacji toru jazdy, kamerą cofania, czujnikami parkowania i układem kontroli prędkości zjazdu.

– Obserwujemy niezwykle duże zainteresowanie wokół naszego pick-upa i w związku z tym zarezerwowaliśmy dużą liczbę samochodów. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone do salonów jeszcze w tym roku, a już niebawem rozpoczynamy przyjmowanie zamówień – mówi Bernhard Jahnsen, kierownik sprzedaży w RSA, importera samochodów Maxus.

Maxus eT90 ma kosztować ok. 50 tys. funtów, czyli ok. 280 tys. zł.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane