W październiku Volvo Trucks rozpocznie testowanie w warunkach rzeczywistych całkowicie elektrycznych ciężarówek przeznaczonych dla branży budowlanej. Dwa samochody o dużej ładowności zostaną dostarczone do firmy Swerock, która przez dwa lata będzie sprawdzała je na terenie kamieniołomu w Kållered oraz przy dostawach betonu do odbiorców w okolicach Göteborga.
Po udanym wprowadzeniu do oferty elektrycznych samochodów ciężarowych do transportu miejskiego oraz zadań komunalnych, Volvo Trucks wdraża obecnie dwa e-pojazdy budowlane. Oba zostaną przetestowane w rzeczywistych warunkach.
– Samochody ciężarowe w segmencie budowlanym zazwyczaj wymagają większej mocy i wytrzymałości, a pojazdy elektryczne nie są wyjątkiem” — mówi Jonas Odermalm, wiceprezes ds. elektromobilności w Volvo Trucks. – Nasze pojazdy muszą spełniać wymagania w zakresie wysokiej produktywności i dyspozycyjności. Testy terenowe i współpraca z klientami są ważne dla procesu rozwoju – tłumaczy.
W ramach testów elektryczny samochód ciężarowy Volvo FM zabudowany jako betonomieszarka będzie przewozić beton. Ponadto e-ciężarówka Volvo FMX wyposażona w urządzenie hakowe będzie używana przy dużych projektach infrastrukturalnych.
Celem testów jest ocena możliwości wykorzystania elektrycznych samochodów ciężarowych w celu zwiększenia wydajności pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu niekorzystnego oddziaływania na klimat. Oprócz analizy osiągów samych pojazdów, testy będą dotyczyły również systemu elektromobilności w celu znalezienia metod ładowania, które zapewnią wysoką produktywność.





– Razem z Volvo Trucks robimy duży krok w kierunku transportu przyjaznego klimatowi. To przybliży nas znacznie do przyszłych samochodów ciężarowych, które zmniejszą emisje z paliw kopalnych. Mamy już 15 hybrydowych betonomieszarek, a dzięki temu projektowi testujemy pojazdy, które są całkowicie zasilane energią elektryczną — mówi Hans Orest, kierownik oddziału w Swerock należącym do grupy PEAB.
Swerock to jeden z największych skandynawskich dostawców materiałów i usług dla branży budowlanej, posiadający ponad 360 kamieniołomów i 60 betoniarni. Swerock jest częścią Peab Group, która zatrudnia około 17 000 pracowników, a wartość jej sprzedaży netto wynosi 56 miliardów SEK.