Unitrailer kupił holenderskiego producenta przyczep

Samochód ciągnie przyczepkę z motocyklem.
Unitrailer Holding

Polska firma Unitrailer Holding, dostawca przyczep samochodowych do 3,5 tony, podpisała umowę nabycia 100 proc. udziałów w holenderskiej firmie Henra Aanhangwagens. Przejęcie to jest pierwszą zagraniczną inwestycją świdnickiej spółki. Unitrailer negocjuje kolejne przejęcia i planuje w ciągu dwóch lat potroić przychody.

Do Unitrailer Holding należą trzy polskie firmy – Unitrailer, Temared i martz – specjalizujące się w produkcji i dystrybucji przyczep samochodowych codziennego użytku, lawet, a także specjalistycznych transporterów do przewozu sprzętu budowlanego, łodzi i akcesoriów do motosportów. Unitrailer jako jedyna firma z branży sprzedaje swoje produkty w całej Unii Europejskiej i na wszystkich kontynentach. Od 2023 roku większościowym udziałowcem spółki jest fundusz private equity Vaalon Capital.

– Dzięki wsparciu naszego nowego inwestora, funduszu Vaalon Capital, przyspieszamy rozwój grupy. Mamy bardzo ambitne plany. Chcemy brać aktywny udział w konsolidacji rynku i poprzez kolejne przejęcia oraz rozwój organiczny stać się liderem branży w Europie – mówi Arkadiusz Marzec, założyciel i prezes Unitrailer Holding. – Henra to znany producent doskonałych jakościowo przyczep z wyższej półki, którego oferta świetnie uzupełnia portfolio naszych produktów. Chcemy dynamicznie rozwijać tę spółkę i wzmacniać jej markę w Europie i na świecie – dodaje Marzec.

Działająca od ponad 90 lat Henra to firma z tradycjami, której produkty klasy premium cieszą się dużym uznaniem na rynku europejskim. Ma w swojej ofercie przyczepy o wzmocnionej konstrukcji lub powiększonej głębokości, dostosowane do przewozu maszyn, sprzętu o nietypowych wymiarach i parametrach. Jest również znana z produkcji przyczep do przewozu koni. Firma jest liderem w produkcji i sprzedaży przyczep w Holandii.

Dzięki partnerstwu z Unitrailer Holding, Henra zyska dostęp do nowoczesnych metod produkcji wdrażanych w ostatnich latach przez polską spółkę oraz do szerokiej sieci dystrybucji, co wesprze jej ekspansję na rynkach europejskich, między innymi w Niemczech. Natomiast markom należącym do Unitrailer Holding transakcja pozwoli na wzmocnienie ich obecności w krajach Beneluksu.

– Dołączając do dynamicznie rosnącej grupy Unitrailer, mamy szansę zaoferować nasze produkty nowym klientom i tym samym przyspieszyć rozwój firmy. Sprzedaż przyczep jest tradycyjnie skupiona na lokalnym rynku, choć wszyscy producenci mają ambicje, by znaleźć się w czołówce firm konkurujących międzynarodowo. Klienci w całej Europie powinni mieć szansę na zakup przyczep najlepszej jakości – mówi Rutger Poldervaart, dyrektor generalny Henra Aanhangwagens.

Przejęcie holenderskiego producenta to pierwszy krok w ekspansji polskiej spółki na rozproszonym rynku europejskim. W najbliższych miesiącach Unitrailer planuje przejęcia kolejnych zagranicznych firm. Spółka zakłada, że dzięki akwizycjom jej skonsolidowane przychody wzrosną co najmniej trzykrotnie w ciągu najbliższych dwóch lat do około 300 mln euro, a jej udział w rynku europejskim zwiększy się do 10-13 proc. Spółka nie wyklucza także przejęć producentów przyczep w Polsce.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane