Ursula von der Leyen matką chrzestną kontenerowca

Maersk

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zgodziła się zostać matką chrzestną pierwszego statku kontenerowego zasilanego metanolem – poinformował właściciel budowanej jednostki – duński Maersk. Uroczysty chrzest statku odbędzie 14 września 2023 r. w Kopenhadze. Zaraz po niej kontenerowiec wypłynie w rejs po Bałtyku.

Statek o długości 172 metrów jest dla Maersk kamieniem milowym, ponieważ pozwoli firmie osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto w 2040 roku.

Maersk informuje, że Ursula von der Leyen zostanie matką chrzestną statku, gdyż Komisja Europejska, odegrała ważną rolę w ukierunkowaniu kontynentu europejskiego na „zieloną drogę”. – Nasz nowy statek jest konkretnym przykładem przemian wspieranych przez politykę UE. To ucieleśnienie zielonego ładu w praktyce – powiedział Wincent Klerk, prezes AP Moller-Maersk

Po chrzcinach, kontenerowiec o pojemności 2100 TEU pozostanie w Toldboden w porcie w Kopenhadze przez około tydzień. Będzie centralnym punktem wielu wydarzeń związanych z wysiłkami branży żeglugowej na rzecz dekarbonizacji. Pierwszy statek, który oprócz silnika zasilanego olejem napędowym, będzie posiadał napęd metanowy, pozwoli jego załodze zdobyć nowe doświadczenie operacyjne. Maersk przygotowuje się do odbioru floty nowych, dużych oceanicznych statków napędzanych metanolem od 2024 r.

Armator zamierza osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2040 r. A.P. Moller – Maersk planuje transportować co najmniej 25% ładunków oceanicznych przy użyciu paliw ekologicznych do 2030 r., w porównaniu do poziomu bazowego z 2020 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane