Volvo Trucks wprowadza funkcję Distance Alert

Volvo Trucks

Nowa funkcja bezpieczeństwa zaprojektowana przez inżynierów z Volvo ułatwia kierowcy samochodu ciężarowego zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i unikanie groźnych sytuacji. Wypadki wynikające z najechania pojazdu na tył innego stanowią obecnie około 20 procent wszystkich poważnych kolizji z udziałem samochodów ciężarowych.

– Wypadki tego rodzaju są często wynikiem nieuwagi i zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu. Funkcja Distance Alert ostrzega kierowcę za pomocą czerwonego światła na przedniej szybie, jeśli jego samochód ciężarowy znajdzie się za blisko poprzedzającego pojazdu, co w większości wypadków zapobiega kolizji – mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktu w Volvo Trucks.

Distance Alert wchodzi już w skład najnowszej wersji systemu wspomagającego Volvo Trucks, Układu Ostrzegającego o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne, pomagającego kierowcy zapobiegać wypadkom w wielu sytuacjach. Jeśli Distance Alert nie spowoduje oczekiwanej reakcji, kierowca zostanie ostrzeżony za pomocą migającego światła i alarmu dźwiękowego. Jako ostatnia jest włączana funkcja hamowania awaryjnego. Wszystko to dzieje się w ciągu zaledwie kilku sekund.

Funkcja jest przeznaczona do stosowania na głównych drogach poza terenami miejskimi. Włącza się przy prędkości powyżej 60 km/h, chyba że jest używany aktywny tempomat. Distance Alert, podobnie jak inne funkcje ostrzegania przed kolizją, korzysta z połączonych technologii kamery i radaru w celu obliczania odległości i identyfikowania obiektów na drodze.

– Inwestowanie w bezpieczeństwo jest dla firm transportowych nie tylko sposobem ochrony ludzi, ale także oszczędzania pieniędzy. Uzasadniają to m.in. niższe koszty ubezpieczenia i mniej nieplanowanych przestojów. Co więcej, bezpieczny styl jazdy zwykle sprzyja oszczędzaniu paliwa. Dobrze wyszkoleni, jeżdżący bezpiecznie kierowcy i bezpieczniejsze samochody ciężarowe to korzyść dla wszystkich – mówi Carl Johan Almqvist.

– Funkcja Distance Alert jest dostępna w pojazdach Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM i Volvo FMX wyprodukowanych od tygodnia 23. 2018 r. Samochody muszą być także wyposażone w system ostrzegania o możliwości kolizji Volvo Trucks.

– Jeśli funkcja wykryje, że odległość między pojazdami jest mniejsza niż wybrany odstęp czasu wynoszący od 1,5 do 3,5 sekundy, na przedniej szybie pojawia się czerwone światło. Jeśli kierowca nie zwolni, włącza się system ostrzegania o możliwości kolizji, który emituje dźwiękowe i wzrokowe sygnały o narastającej intensywności. Następnie włączana jest funkcja zaawansowanego hamowania awaryjnego.

– Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne Volvo Trucks jest dostępny w modelach Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FE i Volvo FL.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane