Blokada Kanału Sueskiego opóźni dostawy LNG do Europy

Pline, Wikimedia

Jeżeli blokada Kanału Sueskiego z powodu zatrzymania na mieliźnie kontenerowca Ever Given potrwa dwa tygodnie, zagrożone będą dostawy skroplonego gazu do Europy – informuje Reuters. Egipski kanał jest główną trasą transportu LNG z Bliskiego Wschodu na nasz kontynent.

Agencja Reuters powołuje się na prognozy norweskiej firmy analitycznej Rystad Energy. Według jej szacunków, dwutygodniowa blokada Kanału Sueskiego oznacza opóźnienie dostaw ok. 1 mln ton LNG do Europy. Tyle gazu transportuje zwykle 10 statków (gazowców) z Bliskiego Wschodu do Europy.

Według Rystad Energy, w roku 2020 z Kataru poprzez Kanał Sueski wysłano do Europy 260 transportów LNG. – „Nawet jeśli trasę uda się udrożnić po tygodniu, nie uda się szybko rozładować długiej kolejki statków na kanale. Powrót do normalnej przepustowości kanału zajmie nieco czasu” – powiedział Carlos Torres Diaz, szef rynków gazu i energii w Rystad.

Reuters cytuje także analityka firmy Wood Mackenzie, który przypomina, że podobne zatory na Kanale Panamskim windowały ceny paliw na świecie. Tym razem nie musi do tego dojść, ponieważ w Europie rozpoczyna się wiosna, przez co maleje zapotrzebowanie na gaz.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane