Do Azji wyruszył pierwszy pociąg z Kątów Wrocławskich

Do Państwa Środka dotrze wkrótce pierwszy pociąg z Polski, uruchomiony 20 stycznia przez firmę Pantos Logistics. Skład przewożący 41 kontenerów powinien dojechać do stacji Chengxiang w Chengdu między 3 i 7 lutego. Kontenery ruszą następnie w dalszą drogę – do Korei Południowej.

Testowy pociąg wyruszył w liczącą 10 tys. km trasę z terminalu firmy Schavemaker Invest w Kątach Wrocławskich. Ma do pokonania w eksporcie tę samą drogę, jaką od września 2019 r. wykonuje w imporcie (Chengdu, Chiny – Kąty Wrocławskie).

Uruchomienie pociągu z Polski do Azji było możliwe dzięki współpracy chińskiego przewoźnika Rizhao Combine International Transportation oraz ich przedstawiciela w Europie: Rail Transport Service Broker (RTSB GMBH).

Pierwsza część trasy pociągu wiedzie przez 5 krajów: Polskę, Białoruś, Rosję, Kazachstan i Chiny. Skład powinien dotrzeć do miasta Chengu w środkowych Chinach między 3 i 7 lutego. Kontynuacją trasy będzie połączenie z Chendgu do wybrzeży Korei Południowej.

Na terenie naszego kraju (na sieci PKP PLK) operatorem testowego pociągu (oraz pociągów przyjeżdżających z Chin do Kątów Wrocławskich) jest RTSB Oddział w Polsce z siedzibą w Małaszewiczach. Dowiadujemy się od nim, że skład z Dolnego Śląska zabrał 35 kontenerów. Do pociągu w terminalu w Brześciu Północnym dołączyło jeszcze 6 kontenerów wysłanych z Małaszewicz.

Podczas przejazdu pociągu dwa dni będą poświęcone na operacje przeładunkowe. Pierwszy przeładunek z wagonów należących do PKP Cargo (o europejskim rozstawie osi 1435 mm) na wagony szerokotorowe (1520 mm) odbył się 23 stycznia w Brześciu Północnym (po stronie białoruskiej).

Po pokonaniu 5213 km (przez Białoruś, Rosję i Kazachstan), skład powinien dotrzeć 29 stycznia do granicy kazachsko-chińskiej w Dostyku. Kolejny przeładunek kontenerów z wagonów szerokotorowych na wagony normalnotorowe odbędzie się w chińskim Alashankou 30 stycznia. W ciągu kilku kolejnych dni skład powinien dojechać do stacji Chengxiang w Chengdu.

Uruchomiony pociąg jest testowy. RTSB GMBH informuje, że decyzje o regularnych połączeniach z Polski do Chin zostaną podjęte w połowie lutego. Operatorzy chcą uruchamiać dwa pociągi tygodniowo.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane