Do DCT Gdańsk dotarł najcięższy skład intermodalny

PKP CARGO

Spółki z Grupy PKP CARGO wraz z A.P. Møller – Mærsk zorganizowały przejazd wyjątkowo ciężkiego pociągu intermodalnego z Euroterminalu Sławków do DCT Gdańsk. Skład przetransportował 90 TEU o całkowitej masie 3 335,73 ton.

Za przygotowanie i obsługę transportu odpowiadały spółki PKP CARGO i PKP CARGO CONNECT. Skład został załadowany na terenie Euroterminalu Sławków w miniony piątek (5 marca) i przed północą wyruszył w kierunku Pomorza do Gdańska Portu Północnego (DCT), gdzie ładunek trafił na kontenerowiec Maersk. Pociąg wiózł na platformach 90 TEU (90 kontenerów o długości 20’) o całkowitej masie 3 335,73 ton. W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono, zazwyczaj ich masa jest znacznie niższa – poniżej 2000 ton.

Do realizacji przewozu o tak dużej masie konieczne było zaangażowanie dodatkowych zasobów Grupy PKP CARGO, a także trzeba było uzyskać specjalne zgody od PKP Polskich Linii Kolejowych na przejazd pociągu na niektórych odcinkach trasy. – Dzięki zaangażowaniu wielu stron, zrealizowaliśmy transport intermodalny, który zostawił o 5-9 proc. mniejszy ślad węglowy niż miałoby to miejsce w przypadku nadań uniwersalnych – informuje PKP CARGO.

Współpraca Grupy PKP CARGO z A.P. Møller – Mærsk A/S trwa od wielu lat. Jednym z głównych jej założeń jest stały wzrost przewozów kontenerowych w korytarzu Północ-Południe.

– W korytarzu Północ-Południe kluczowa jest obsługa ładunków wysyłanych do i z portów morskich. Dlatego bardzo sobie cenimy współpracę z Maersk, który jest jednym z największych operatorów logistycznych na świecie – stwierdza Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO. – Mamy nadzieję, że dzięki inwestycjom, jakie wkrótce będą zrealizowane w polskich portach, znacznie wzrośnie potok kontenerów, które będą do nich trafiały, również tych przywożonych i wywożonych na statkach obslugiwanych przez Maersk. – zapewnia Warsewicz.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane