Ever Given uwolniony. Kanał Sueski będzie odblokowany

Seuz Canal Authority

W poniedziałek nad ranem ratownikom udało się uwolnić z mielizny kontenerowiec Ever Given, który od prawie tygodnia blokował Kanał Sueski w Egipcie. Według komentarzy przedstawicieli branży morskiej, globalne zawirowania w transporcie, spowodowane blokadą przeprawy mogą potrwać tygodnie lub nawet miesiące.

O uwolnieniu statku jako pierwsza poinformowała na Twitterze agencja transportowa Inchcape Shipping Services.

Według wczorajszego komunikatu Zarządu Kanału Sueskiego, ostatnie przeprowadzone prace ratunkowe polegały na dalszym pogłębianiu dna kanału w rejonie dziobu statku. Wykorzystano w tym celu nie tylko pogłębiarki, ale też koparki znajdujące się na brzegu kanału. Podczas prac korzystano z ultradźwiękowego systemy pomiaru głębokości. Równolegle do prac wiertniczych holowniki starały się przesuwać statek.

Agencja Reuters informuje, że pomimo przywrócenia żeglowności Kanału Sueskiego, zakłócenia w globalnym transporcie morskim mogą być odczuwalne jeszcze przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Reuters przytacza komunikat duńskiego przewoźnika Maersk, który uprzedza swoich klientów i partnerów handlowych, że wpływ blokady przeprawy w Egipcie na światowe przepływy towarów był bardzo znaczący.

Kontenerowiec Ever Given z ok. 20 tys. TEU na pokładzie ugrzązł w Kanale Sueskim w miniony wtorek. Przyczyna wypadku jest nadal rozstrzygana. Na kanale panowały wówczas trudne warunki atmosferyczne. Nie jest wykluczony też błąd ludzki podczas nawigacji.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane