Ever Given uwolniony. Kanał Sueski będzie odblokowany

Seuz Canal Authority

W poniedziałek nad ranem ratownikom udało się uwolnić z mielizny kontenerowiec Ever Given, który od prawie tygodnia blokował Kanał Sueski w Egipcie. Według komentarzy przedstawicieli branży morskiej, globalne zawirowania w transporcie, spowodowane blokadą przeprawy mogą potrwać tygodnie lub nawet miesiące.

O uwolnieniu statku jako pierwsza poinformowała na Twitterze agencja transportowa Inchcape Shipping Services.

Według wczorajszego komunikatu Zarządu Kanału Sueskiego, ostatnie przeprowadzone prace ratunkowe polegały na dalszym pogłębianiu dna kanału w rejonie dziobu statku. Wykorzystano w tym celu nie tylko pogłębiarki, ale też koparki znajdujące się na brzegu kanału. Podczas prac korzystano z ultradźwiękowego systemy pomiaru głębokości. Równolegle do prac wiertniczych holowniki starały się przesuwać statek.

Agencja Reuters informuje, że pomimo przywrócenia żeglowności Kanału Sueskiego, zakłócenia w globalnym transporcie morskim mogą być odczuwalne jeszcze przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Reuters przytacza komunikat duńskiego przewoźnika Maersk, który uprzedza swoich klientów i partnerów handlowych, że wpływ blokady przeprawy w Egipcie na światowe przepływy towarów był bardzo znaczący.

Kontenerowiec Ever Given z ok. 20 tys. TEU na pokładzie ugrzązł w Kanale Sueskim w miniony wtorek. Przyczyna wypadku jest nadal rozstrzygana. Na kanale panowały wówczas trudne warunki atmosferyczne. Nie jest wykluczony też błąd ludzki podczas nawigacji.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane