Gazprom dostarczy LNG drogą morską do Kaliningradu

Mehlauge, Wikipedia

Inwazja Rosji na Ukrainę wisi na włosku. W razie wybuchu wojny zagrożone mogą być dostawy rosyjskiego gazu do Europy. Rosja zabezpiecza się przed przerwaniem dostaw paliwa do Obwodu Kaliningradzkiego przez Litwę. Eksploatowany przez Gazprom pływający terminal LNG – gazowiec Marszałek Wasilewski może dostarczyć skroplony gaz ziemny do portu w Kalinigradzie.

Rosyjska agencja Interfax informuje, że jedyny gazowiec do transportu LNG w rosyjskiej flocie – Marszałek Wasilewski, który przez ostatnie sześć miesięcy cumował w portach Egiptu, Belgii, Holandii, Tajwanu i Singapuru 20 stycznia 2022 r. napełnił zbiorniki w belgijskim porcie Zeebrugge. Z kolei litewska agencja informacyjna BNS donosi, że. 25 stycznia 2022 r. statek pojawił się na wodach Zatoki Gdańskiej w drodze do Kaliningradu. Od tamtej pory statek porusza się po Morzu Bałtyckim, ale wciąć nie zawinął do Kaliningradu.

Źródło: Flickr, licencja Creative Commons

Według ekspertów cytowanych przez BNS, dostawa gazu statkiem do Okręgu Kaliningradzkiego może oznaczać, że Rosja przygotowuje się do wstrzymania dostaw tego paliwa do Europy, ponieważ zamierza uderzyć na Ukrainę. Były litewski minister ds. energetyki Arvydas Sekmokas uważa, że uruchomienie dostaw za pomocą Marszałka Wasilewskiego, może oznaczać także przekaz propagandowy: Rosja szykuje się na uruchomienie sankcji przez NATO i Litwę, a jedną z nich może być blokada dostaw paliwa. – To może być próba przekazania sygnału, że gazowiec pojawia się w celu ochrony okręgu przed ewentualnymi działaniami ze strony litewskiej lub NATO – powiedział Sekmokas.

Statek Marszałek Wasilewski to pływający terminal LNG, co oznacza, że może zaopatrywać w gaz terytoria, na których nie ma tradycyjnych terminali LNG. Według Ośrodka Studiów Wschodnich jego moc regazyfikacyjna wynosi 2,3 mln ton (ok. 3,1 mld msześc.).

Gazprom zainwestował w swój jedyny taki statek 295 mln dolarów. Ten nietypowy gazowiec wyprodukowała koreańska stocznia Hyundai Heavy Industries w 2017 roku. Marszałek Wasilewski został przekazany Rosjanom rok później, po naprawieniu uszkodzonego kotła regazyfikacyjnego.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane