Hiszpański pociąg jedzie do Polski po ukraińską kukurydzę

MITMA

Zaplanowano nietypowy transport koleją. Hiszpański przewoźnik towarowy Renfe Mercancías wysłał do Polski testowy pociąg, który zabierze w powrotną podróż 600 ton ukraińskiej kukurydzy. Zboże pokona trasę liczącą 2400 km w kontenerach ze specjalnymi workami.

Hiszpańskie ministerstwo transportu, mobilności i planowania przestrzeni miejskiej poinformowało, że rozpoczyna niecodzienny, pilotażowy projekt. Przewoźnik z grupy hiszpańskich kolei państwowych – Renfe Mercancías wysłał do Polski pociąg z 25 kontenerami, których wnętrze zaadaptowano do transportu zbóż (zamontowano w nich specjalne duże worki).

Fot. MITMA

Kontenery wyjechały z Madrytu 9 sierpnia. Ich stacją docelową jest terminal przeładunkowy w Chełmie – niedaleko polsko-ukraińskiej granicy. Resort transportu liczy, że do kontenerów trafi 600 ton kukurydzy, która na początku września powinna dotrzeć z Polski do Barcelony.

Celem projektu jest wskazanie, czy kolejowa trasa przez całą Europę jest wykonalna i opłacalna, a także, czy stanowi alternatywę dla transportu morskiego, który został praktycznie zablokowany w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na trasie pociągu znajdują się następujące stacje: Madryt Abroñigal – Ludwigshafen – Duisburg – Łódź – Chełm. Skład dotrze do celu w ostatnim tygodniu sierpnia. W drodze powrotnej z Chełma pociąg odwiedzi stacje: Łódź (terminal Kombiverker) – Duisburg – Barcelona Can Tunis. W sumie ma do przejechania 2400 km.

Logistyka całego transportu została uzgodniona między Ukrainą i Hiszpanią.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane