Kierowcy ciężarówek nie muszą przechodzić kwarantanny

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Minister infrastruktury informuje, że kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, po przekroczeniu granicy państwowej są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

– Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat obowiązujących od niedzieli 15 marca – mówi minister Andrzej Adamczyk.

Większość Polaków wracających z zagranicy musi przejść dwutygodniową kwarantannę, w związku z ogłoszonym w piątek stanem zagrożenia.

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowców – obcokrajowców (ze świadectwem kierowcy), jeśli pracują dla przedsiębiorstwa mającego siedzibę w Polsce.

– Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy dotyczy wyłącznie kierowców, którzy prowadzą pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, zaś wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów. Kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny – informuje resort infrastruktury.

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicydotyczy również kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium RP.

W związku z epidemią koronawirusa ZUS ogłosił możliwość zawieszenia do kwietnia opłacania składek.

Podobne wiadomości
Komentarze (2)
  1. Najgorsze jest to, że przez epidemię tracimy zlecenia. Różne branże zawieszają działalność na miesiąc. A umowy są zlecenia…. 🙁

  2. Kierowcy są dzielni jak strażacy z Czarnobyla. Wirus, nie wirus papier toaletowy trzeba przywieźć od Baumana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane