Koleje łotewskie zwolnią jedną czwartą pracowników

Latvijas Dzelzcels

Miniony rok był trudny dla kolei łotewskich (Latvijas Dzelzcels – LDz) i całego łotewskiego sektora transportowego. Nastąpiło znaczne ograniczenia masy przewożonych ładunków, przede wszystkim z powodu zapasów paliw kopalnych w elektrowniach, ale też ze względu na gorszą sytuację gospodarczą i polityczną w regionie.

– W celu wprowadzenia bardziej nowoczesnego modelu funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także zmniejszenia wydatków i zwiększenia wydajności, od lata 2019 r. Latvijas Dzelzcels weryfikują zachodzące w spółce procesy oraz dążą do ograniczenia kosztów – informuje Maris Kleinbergs, prezes LDz.

– Dokonujemy przeglądu wszystkich procesów technologicznych w celu zapewnienia skutecznego utrzymania swojej podstawowej funkcji – zapewnienia infrastruktury oraz transportu kolejowego, zgodnie ze wszystkimi łotewskimi i międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i jakości – dodaje Kleinbergs.

W związku z planami ograniczenia kosztów Latvijas Dzelzcels rozwiążą do końca roku umowy umowy o pracę z około 1500 osobami. – To niewątpliwie bolesna decyzja. Jestem przekonany, że powinniśmy zrobić ten krok, aby koleje łotewskie mogły odzyskać stabilność finansową, a w przyszłości rentowność i konkurencyjność – dodał prezes.

1 stycznia 2020 r. przewoźnik kolejowy Latvijas Dzelzcels zatrudniał 6265 osób. Redukcja załogi o 1500 osób oznacza ograniczenie zatrudnienia prawo o jedną czwartą.

W całej grupie LDz (poza działalnością przewozową są też np. firmy taborowe czy służba ochrona kolei) zatrudnionych jest 9950 pracowników.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane