Koleje łotewskie zwolnią jedną czwartą pracowników

Latvijas Dzelzcels

Miniony rok był trudny dla kolei łotewskich (Latvijas Dzelzcels – LDz) i całego łotewskiego sektora transportowego. Nastąpiło znaczne ograniczenia masy przewożonych ładunków, przede wszystkim z powodu zapasów paliw kopalnych w elektrowniach, ale też ze względu na gorszą sytuację gospodarczą i polityczną w regionie.

– W celu wprowadzenia bardziej nowoczesnego modelu funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także zmniejszenia wydatków i zwiększenia wydajności, od lata 2019 r. Latvijas Dzelzcels weryfikują zachodzące w spółce procesy oraz dążą do ograniczenia kosztów – informuje Maris Kleinbergs, prezes LDz.

– Dokonujemy przeglądu wszystkich procesów technologicznych w celu zapewnienia skutecznego utrzymania swojej podstawowej funkcji – zapewnienia infrastruktury oraz transportu kolejowego, zgodnie ze wszystkimi łotewskimi i międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i jakości – dodaje Kleinbergs.

W związku z planami ograniczenia kosztów Latvijas Dzelzcels rozwiążą do końca roku umowy umowy o pracę z około 1500 osobami. – To niewątpliwie bolesna decyzja. Jestem przekonany, że powinniśmy zrobić ten krok, aby koleje łotewskie mogły odzyskać stabilność finansową, a w przyszłości rentowność i konkurencyjność – dodał prezes.

1 stycznia 2020 r. przewoźnik kolejowy Latvijas Dzelzcels zatrudniał 6265 osób. Redukcja załogi o 1500 osób oznacza ograniczenie zatrudnienia prawo o jedną czwartą.

W całej grupie LDz (poza działalnością przewozową są też np. firmy taborowe czy służba ochrona kolei) zatrudnionych jest 9950 pracowników.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane