Litwa może wstrzymać transport białoruskich nawozów

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija

Litewski minister transportu i łączności Marius Skuodis zaapelował do Komisji Bezpieczeństwa Narodowego o ocenę umowy między Kolejami Litewskimi (Lietuvos geležinkelių) oraz białoruską firmą Belaruskali na transport białoruskich nawozów przez Litwę. Ocena komisji wpłynie na decyzję o blokadzie przewozu ładunków.

Nawozy to jeden najważniejszych produktów eksportowych Białorusi. Są one transportowane do odbiorców zagranicznych przez port w Kłajpedzie. Litewskie firmy osiągają więc znaczne korzyści na interesach z białoruskimi przedsiębiorstwami. Jednocześnie Litwa zmuszona jest realizować unijne oraz amerykańskie sankcje na reżim samozwańczego prezydenta Łukaszenki.

Zdaniem litewskiego ministra transportu, przewóz białoruskich nawozów rodzi szereg problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym, dlatego postanowił zwrócić się do Komisji Bezpieczeństwa Narodowego o ocenę, czy dalsza realizacja umowy z białoruskim klientem jest dozwolona i nie wpływa niekorzystnie na litewski interes narodowy.

Departament Skarbu USA trzykrotnie w 2021 r. zapowiadał sankcje wobec Białorusi: od czerwca na listę podmiotów objętych sankcjami trafiło 9 kolejnych przedsiębiorstw, które istotne dla litewskiego sektora transportowego.

W sierpniu USA ogłosiły kolejne sankcje, dotyczące przewozu nawozów potasowych, które zaczęły obowiązywać 8 grudnia. Na liście znalazły się: Belaruskali, Belkaztrans i Absolutbank. Od 2 grudnia obowiązują z kolei sankcje nałożone dna przedsiębiorstwo Belorusskaya Kaliynaya Kompaniya, ściśle związane z Belaruskali.

Litewskie ministerstwo transportu poinformowało, że dalszy transport nawozów przez terytorium Litwy będzie zależał od warunków sankcji, od decyzji instytucji państwowych oraz oraz od banków, które obsługują transakcje płatnicze Belaruskali.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane