Maersk kupuje 300 elektrycznych ciężarówek

Maersk

Należąca do duńskiego potentata logistycznego – Maersk firma Performance Team z Ameryki Północnej dołączy do swojej floty 300 e-ciężarówek. Pojazdy zostaną dostarczone przez kilku producentów. Część wyprodukuje chiński BYD, a oprogramowanie do zarządzania autami dostarczy szwedzka firma Einride, która zawarła z Maersk umowę partnerską dla rozwoju pionierskiego systemu.

Przedsiębiorstwo Performance Team zostało kupione przez Maersk w 2020 r. Firma zajmuje się magazynowaniem, dystrybucją i transportem w Ameryce Północnej. Ciężarówki zostaną dostarczone do niego w latach 2023 – 2025. Dostawcą systemu do zarządzania pojazdami, w tym efektywnego ładowania akumulatorów, jest szwedzka firma Einride.

– Współpraca z Einride jest ważnym krokiem w tworzeniu kompleksowych działań na rzecz dekarbonizacji transportu. Maersk wdrożył kompleksowy plan dekarbonizacji dla naszej floty morskiej, która odpowiada za 93% emisji. Zamówienie na elektro ciężarówki oznacza rozszerzenie naszych ambicji na objęcie planem dekarbonizacji wszystkich rodzajów transportu – mówi Vincent Clerc, dyrektor generalny Ocean & Logistics w A.P. Moller – Maersk.

Pierwszą partię e-ciężarówek klasy 8 8TT Gen 3 dla Maersk wyprodukuje chińska firma BYD. Pojazdu zostaną zmontowane zgodnie ze specyfikacjami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nimi dostarczony będzie system operacyjny Einride.

– Podziwiam Maersk za śmiałość w wyznaczaniu nowej drogi oraz za wyróżnianie się jako spedytora, który chce dokonać zmian korzystnych dla środowiska z wykorzystaniem elektromobilności – powiedział Robert Falck, prezes Einride.

Maersk zamierza stopniowo wymieniać ciężarówki eksploatowane w Ameryce Północnej na pojazdy zeroemisyjne.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane