Maj był korzystnym miesiącem dla kolejarzy

Tomasz Kowal (KowiEU)

Piąty miesiąc roku 2021 był na polskiej kolei miesiącem znacznych wzrostów masy przewiezionych towarów. Urząd Transportu Kolejowego podał, że przewieziono 20,4 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 23,2 proc. w porównaniu do maja ubiegłego roku.

Według UTK pozostałe parametry przewozowe również były wyższe od zanotowanych w maju 2020 r. Praca przewozowa osiągnęła 4,7 mld tonokilometrów (wzrost o 14,5 proc.), praca eksploatacyjna 6,9 mln pociągokilometrów (wzrost o 132 proc.). Mniejsza o 18 km była średnia odległość przewozu, która wyniosła 229 km. W porównaniu z kwietniem obecnego roku przewieziono o 0,5 mln towarów więcej (2,6 proc.) ale średnia odległość była większa o 1 km.

– W ostatnich miesiącach widać stabilizację rynku przewozów towarowych. Niewielkie spadki udziału w rynku od początku pandemii oraz powrót do wyników sprzed 2020 r. odzwierciedlają stabilną pozycję rynkową spółek kolejowych, zajmujących się transportem dóbr w Polsce. Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również ciągły rozwój przewozów intermodalnych – podkreśla w komunikacie Urzędu dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK.

Od początku roku koleją przetransportowano 97 mln ton ładunków, praca przewozowa 22 mld tonokilometrów, a praca eksploatacyjna 32,8 mln pociągokilometrów. Średnia odległość wykonanego przejazdu towarowego mierzona w okresie pięciu miesięcy wyniosła 227 km.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane