Multimodalna trasa Turcja – Ukraina – Litwa – Polska

Ukrzaliznytsia

Przedstawiciele kolei ukraińskich (Ukrzaliznytsia), firm transportowo-logistycznych Ukrferry i FerryPlus oraz LTG Cargo Ukraine (spółka zależna kolei litewskich), porozumieli się w sprawie utworzenia połączeń promowo-kolejowych na międzynarodowej, multimodalnej trasie: Turcja – Ukraina – Litwa – Polska.

Agencja Interfax Ukraina, powołując się na Edvina Berzinsa, dyrektora wykonawczego firmy Liski (spółka zależna Ukrzaliznytsia) informuje, że strony podpisały porozumienie dotyczące realizacji trasy. Jej pierwszym etapem będzie droga morska z portu Karasu (Turcja) nad Morzem Czarnym do terminalu kolejowego w Porcie Czarnomorsk (Ukraina). Drugi etap trasy to droga lądowa z Czarnomorska do litewskich miast: Wilno i Kowno oraz do Portu Kłajpeda. Ostatnim etapem będzie transport ładunków z Kowna do Białegostoku.

Sygnatariusze porozumienia zgodzili się zorganizować regularne przewozy intermodalne na całej trasie oraz stworzyć efektywny korytarz transportowy między Morzem Czarnym i Bałtykiem, wykorzystując przy tym zdolności transportowe zaangażowanych krajów, w tym transport promowy.

Celem stworzenia nowego połączenia jest zwiększenie przewozów towarów między Turcją a Europą Środkową i Północną.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane