Pierwszy pociąg z Białorusi do Polski przez Ukrainę

Koleje Białoruskie

Koleje Białoruskie poinformowały we wtorek, że uruchomiły nową trasę dla przewozu towarów na trasie z Białorusi do Polski. Wiedzie ona przez Ukrainę, aby można było wykorzystać w Polsce możliwości należącej do PKP LHS linii szerokotorowej i uniknąć zmiany wagonów na rozstaw europejski.

W środę 14 października 2020 r. ze stacji Borysów w obwodzie mińskim został wysłany pierwszy skład 30 wagonów wypełnionych drzewnymi zrębkami przeznaczonymi dla polskiego odbiorcy. Transport zorganizowano przy udziale polskiej Lini Hutniczej Szerokotorowej (LHS) oraz ukraińskich „Ukrzaliznytsia”.

Jak podały w swoim komunikacie Koleje Białoruskie, do zorganizowania tego transportu wykorzystano specjalistyczne wagony o zwiększonej pojemności, przystosowane do przewozu wiórów. Kolej Białoruska wraz ze swoimi klientami stale pracuje nad zróżnicowaniem tras dostaw produktów białoruskich eksporterów na zagraniczne rynki zbytu. Wspomniany transport jest elementem realizacji tej strategii.

Wysłanie transportu jednym zorganizowanym składem pozwoliło przyspieszyć transport na całej trasie. Jednocześnie dzięki pośrednictwu LHS na terenie Polski nie było konieczności przeładunków na stacjach granicznych do wagonów o rozstawie zachodnioeuropejskim.

Zorganizowanie nowego rodzaju transportu na tej trasie ma na celu wsparcie białoruskim spedytorom w budowaniu logistyki dostaw produktów do południowych i południowo-wschodnich regionów Polski. Pozwoli także w przyszłości na skorzystanie z dodatkowych alternatywnych tras przy organizacji transportu towarów koleją.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane