PKP Cargo odebrało pierwsze wagony intermodalne

PKP Cargo

Przewoźnik realizuje największą inwestycję taborową w swojej historii. Dwóch producentów taboru dostarczy spółce w sumie 1156 platform do transportu kontenerów. Pierwsza partia 50 wagonów, od słowackiej Tatravagónka została już odebrana.

PKP Cargo zakupi ogółem 1156 platform w ramach dwóch umów z dostawcami. Realizacja pierwszego kontraktu już ruszyła – chodzi o umowę ze słowacką firmą Tatravagónka na dostawę łącznie 936 wagonów do przewozów intermodalnych w trzech różnych konstrukcjach i długościach ładunkowych. Wartość podpisanej umowy to ponad 368 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej przekracza 183 mln zł.

Drugą umowę na dostawę platform intermodalnych PKP Cargo podpisało z konsorcjum Wagony Świdnica i Astra Rail Industries. Opiewa ona na maksymalnie 126,1 mln zł brutto.

Inwestycje w tabor intermodalny są dofinansowywane w ramach działania 3.2 „Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– Budżet UE wspiera polską kolej, polski transport; UE od dawna stawia na transport intermodalny. Te 936 platform kontenerowych przez 3 lata – to jasny sygnał, że Komisja Europejska wspiera transport kontenerowy w Polsce i to też się świetnie wpisuje w tzw. nowy zielony ład, czyli zmniejszenie emisji CO2 – zauważa Witold Naturski, wicedyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane