Przewoźnicy dostaną zwrot kar za przeciążenia

Koła przeciążonej ciężarówki
Adam Brzozowski

Czy w ciągu ostatnich 10 lat została nałożona na Twoją firmę kara za przekroczenie nacisku na oś podczas poruszania się po krajowych drogach publicznych? Jeżeli tak, to 2021 rok przyniósł dla Ciebie swego rodzaju niespodziankę – możesz ubiegać się o zwrot – informuje Kancelaria Transportowa ITD-PIP. 

W związku z opublikowaniem projektu Ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych, które miało miejsce 11 stycznia 2021 roku, polscy przewoźnicy zyskali prawo do zwrotu uiszczonej opłaty.

Dlaczego możliwy jest zwrot?

W związku z orzeczeniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wskazaniem niezgodności przepisów krajowych nakładających obowiązek posiadania zezwoleń umożliwiających poruszanie się po drogach publicznych pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 11,5 t z dyrektywą Rady 96/53/WE z dnia 25 lipca 1996 r.

Kogo dotyczy zwrot i o jakich kwotach mowa?

Dotyczy to przedsiębiorstw, które od 2011 roku otrzymały karę za przekroczenie nacisku na oś powyżej 8/10 ton, jednak do 11,5 ton (nie powyżej). – Kwoty, jakimi najczęściej były obciążane firmy transportowe, to od 2 000 do nawet 15 000 złotych w przypadku jednego postępowania. Z racji tego, że mowa jest o zwrocie spraw mających miejsce aż 10 lat temu, wiele przedsiębiorstw otworzy postępowanie o zwrot nie jednego, a wręcz kilku kar – mówi Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Zobacz też: Według NIK ciężarówki wciąż niszczą miejską infrastukturę

Otrzymałeś karę – jak uzyskać zwrot?

Jeżeli tak, to postępowanie w tej sprawie mogło przybrać dwie formy:

  1. Sprawa zakończona na etapie organu,
  2. Wydanie wyroku przez WSA.

W pierwszym przypadku wznowienie kierowane jest do odpowiedniego organu. Wniosek należy złożyć w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 26 lutego 2021 r. Natomiast w sytuacji, gdy wyrok został wydany przez WSA, przedsiębiorstwo powinno złożyć dokumenty w ciągu 3 miesięcy, co wskazuje na datę 26 kwietnia 2021 r.

– Zwrot kar nałożonych za przeciążenie to już druga sytuacja w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, w której przedsiębiorstwo transportowe może skorzystać finansowo na zawirowaniach prawnych. W grudniu zamykaliśmy temat zwrotu Maut za rok 2017. To pokazuje, że firmy powinny być czujne na wszelkie zmiany, aby móc dochodzić sprawiedliwości – tłumaczy Marek Kliś, radca prawny Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Co dalej? Jak odzyskać pieniądze?

Wniosek do odpowiedniego organu można przygotować samodzielnie lub zdecydować się na wsparcie w tym zakresie. Kancelaria Transportowa ITD-PIP oferuje pomoc w przygotowaniu, złożeniu wniosku oraz interwencję w przypadku ewentualnych wyjaśnień.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane