Rosja zabrania przewozu niektórych towarów z UE

Pixabay

Od poniedziałku 10 października 2022 r. zaczynają obowiązywać ograniczenia w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one przewozu niektórych ładunków z krajów UE, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Norwegii. Zakaz nie dotyczy m.in. żywności i chemikaliów.

O wprowadzeniu przez Rosję zakazu przewozu towarów przypomina ministerstwo infrastruktury. Zakaz obowiązuje od 10 października do końca grudnia 2022 r. i dotyczy realizacji przewozów: dwustronnych, tranzytowych oraz przewozów z lub na terytorium państwa trzeciego.

Według resortu infrastruktury pojazd należący do przewoźnika z jednego z wymienionych powyżej państw, znajdujący się w dniu wejścia w życie tego postanowienia na terytorium Federacji Rosyjskiej, powinien opuścić terytorium Rosji w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia wejścia w życie tego postanowienia, to jest najpóźniej 17 października 2022 r.

Od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą: przewozów pocztowych; przewozów do i z Obwodu Kaliningradzkiego oraz przewozów towarów określonych w specjalnym wykazie władz rosyjskich. Z wykazu wynika, że zakazem nie objęto większość popularnych towarów, m.in. żywności, alkoholi, chemikaliów a nawet zegarków.

Przeładunek towarów z pojazdów należących do przewoźników z państw objętych zakazem na pojazdy przewoźników rosyjskich i białoruskich oraz odwrotnie dopuszczony jest w wybranych strefach kontroli celnej znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Strefy takie mają znajdować się w następujących jednostkach administracyjnych Rosji:

  • Obwód Kaliningradzki (wszystkie jednostki terytorialne),
  • Obwód leningradzki (rejon miejski Wyborgu, rejon miejski Kingiszepski),
  • Obwód murmański (Murmańsk, okręg miejski Pieczeński, okręg Kola, okręg Kandalagski),
  • Obwód pskowski (Psków, rejon Siebieżski, rejon Peczorski, rejon Pytałowski),
  • Republika Karelii (rejon miasta Kostomukski, rejon Lachdenpoński, rejon Łochski, rejon Sortawalski),
  • Miasto Petersburg.

Na terytorium wskazanych powyżej jednostek administracyjnych możliwa będzie także wymiana przyczep lub naczep z pojazdów zagranicznych na pojazdy rosyjskie lub białoruskie i odwrotnie.

Ponadto ilość paliwa znajdującego się zbiornikach pojazdów, przewidzianych konstrukcyjnie dla określonego pojazdu, związanego technologicznie i konstrukcyjnie z układem napędowym silnika oraz  zainstalowanego przez producenta, przy wyjeździe z terytorium Federacji Rosyjskiej nie powinna przekraczać 200 litrów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane