Rosja zamierza rozwijać Północny Szlak Morski

Pink floyd88 a / Wikipedia

Przewozy ładunków z Azji do Europy alternatywnym szlakiem, czyli Północną Droga Morską, stają się rzeczywistością. Rosja planuje czterokrotny wzrost transportu ładunków drogami wodnymi Arktyki do 2024 r. Takie zamiary przedstawili przedstawiciele koncernu Rosatom podczas wizyty w Porcie Hamburg.

Północna Droga Morska (PDM) stanowi fragment Przejścia Północno-Wschodniego, łączącego Europę z Pacyfikiem. Szlak ten prowadzi przez akweny Morza Karskiego, Morza Łaptiewów, Morza Wschodniosyberyjskiego oraz Morza Czukockiego. Jest to trasa krótsza o ponad 5 tys. km wobec tradycyjnego szlaku morskiego z Azji do Europy przez Kanał Sueski. Rosatom czyli Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej zarządza flotą lodołamaczy o napędzie atomowym, które przez cały rok utrzymują PDM żeglowną.

Rosyjskie firmy transportowo-logistyczne są jednymi z największych partnerów handlowych portu w Hamburgu. Podczas spotkania w niemieckim porcie przedstawiciele Rosatom poinformowali, że koncern rozważa budowę własnej floty statków do tranzytu ładunków przez PDM. – To duży projekt. Chcemy pozyskać międzynarodowych partnerów i inwestorów do jego wdrożenia – powiedział Aleksander Nekludow, prezes Rosatom Cargo.

Port Hamburg jest zainteresowany przewozami z wykorzystaniem planowanego Przejścia Północno-Wschodniego. Ingo Egloff, prezes spółki Port of Hamburg Marketing, stwierdził, że Hamburg może stać się centralnym portem dla armatorów korzystających z PDM.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane