Rosyjska część jedwabnego szlaku bez chińskich pieniędzy

RŻD

Państwo Środka od lat inwestuje gigantyczne pieniądze w rozwój tras handlowych z Azji do Europy zwanych Nowym Jedwabnym Szlakiem. W I połowie 2022 r. chińskie zaangażowanie finansowe w krajach znajdujących się na trasie NJS wyniosło 28,4 mld dolarów. Okazuje się, że na liście inwestycji zabrakło projektów na terenie Rosji.

Chiński ośrodek analityczny Green Finance & Development Center, założony przez Fudan University, opublikował raport dotyczący inwestycji Państwa Środka w rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative) w I półroczu 2002 r. Dane przedstawione w raporcie pochodzą głównie z chińskiego ministerstwa handlu.

Spadek inwestycji w NJS w II połowie roku

Z analizy wynika, że chińskie zaangażowanie – poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową – w I połowie 2022 r. w 147 krajach, które podpisały z Chinami umowy, wyniosło ok. 28,4 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 47 proc. w porównaniu do transakcji z I połowy 2021 r. Ok. 11,8 mld dolarów z tego zaangażowania pochodziło z inwestycji, a 16,5 mld dolarów z kontraktów budowlanych (finansowanych częściowo z chińskich pożyczek). Tak dużych inwestycji w NJS nie było od I połowy 2019 r., kiedy Chiny przeznaczyły na ten cel 48,5 mld dolarów. Autorzy raportu wskazują ponadto, że większość wydanych w 2022 r. środków zostało zainwestowanych w I kwartale roku – w II kwartale nastąpił spadek inwestycji.

Zaangażowanie Chin w NJS nie było równomiernie rozłożone we wszystkich krajach NJS. Najwięcej środków (33 proc. całej puli) trafiło w I połowie 2022 r. do państw Bliskiego Wschodu, których udział w inwestycjach Państwa Środka zwiększa się każdego roku.

Najwięcej prac na Filipinach i w Serbii

W I połowie 2022 r. pieniądze oraz inwestycje trafiły łącznie do 42 państw, z czego w 15 krajach zrealizowano inwestycje bezpośrednie, a w 35 pozostałych krajach Chiny zaangażowały się w prace budowlane. Najwięcej prac budowlanych zrealizowano w I półroczu na Filipinach (ok. 3,3 mld dolarów), w Serbii (1.9 mld dolarów) oraz w Iraku (1,5 mld dolarów). Najwięcej chińskich inwestycji wykonano w: Arabii Saudyjskiej (5,5 mld dolarów), w Demokratycznej Republice Konga (600 mln dolarów) i w Indonezji (ok. 560 mln dolarów).

Analitycy wskazują, że w I połowie 2022 r., w porównaniu do tego samego okresu roku 2021 r. wiele państw odnotowało spadek chińskich inwestycji w NJS do zera. Należały do nich Rosja i Egipt. Z kolei zaangażowanie inwestycyjne w Chińsko-pakistański Korytarz Gospodarczy spadło o 56 proc.

 

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane