Świąteczne przesyłki Polaków. DHL podał szczegóły

DHL Express

Grudzień to najgorętszy okres zarówno dla sprzedawców i kupujących, ale też firm logistycznych, które muszązapewnić terminowość doręczenia przesyłek. Jak wynika z danych firmy DHL Express, która obsługuje ekspresowe przesyłki lotnicze, Polacy najczęściej wysyłają paczki do USA i do Chin. Są w nich ubrania oraz żywność.

Z realizowanych przez DHL Express przesyłek w grudniu, co dziesiąta trafia do odbiorcy w Stanach Zjednoczonych. O połowę mniej Polacy wysyłają do Chin. Okazuje się, że Państwo Środka, z którego najczęściej zamawiamy produkty i towary, stanowi też drugi najpopularniejszy kierunek nadań.

Prezenty dla znajomych na całym świecie

Z krajów europejskich w czołówce znalazły się Wielka Brytania, Niemcy czy Turcja. Co ciekawe, Polacy wysyłają również do miejsc w Ameryce Południowej i Środkowej (np. Boliwia, Argentyna, Honduras, Paragwaj, Gwadelupa) oraz Azji (np. Malediwy czy Turkmenistan).

— Czas przed świętami pewnie wielu osobom kojarzy się głównie z przygotowaniami, w tym z zamawianiem prezentów w zagranicznych sklepach. Jednak konsumenci oraz polskie firmy równie intensywnie nadają przesyłki do innych krajów. Warto wiedzieć, że nasza gospodarka jest jedną z ważniejszych na arenie międzynarodowego handlu — w raporcie „DHL Trade Growth Atlas 2022” Polska pod względem tempa oraz skali wzrostu wymiany handlowej znalazła się w pierwszej dwudziestce państw obok m.in. Chin czy Irlandii – informuje Edwin Osiecki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w DHL Express Polska.

Równie zróżnicowane, co kierunki nadań, są same przesyłki. Z danych DHL Express wynika, że Polacy najczęściej nadają przedmioty lub paczki o wartości pomiędzy 130 a 200 zł, a średnio wartość przesyłki oscyluje wokół 270 zł. Zdarzają się również takie, których wartość sięga 10 tys. zł. Różnorodność dotyczy też wagi przesyłek. Najwięcej jest tych ważących ok. 1,5 kg, natomiast pojawiają się także paczki przekraczające 300 kg. Średnia waga przesyłki wysyłanej za granicę wynosi 2,5 kg.

Żywność, zabawki i elektronika

W przesyłce z Polski zagraniczni odbiorcy najczęściej znajdą produkty spożywcze, zabawki oraz ubrania i akcesoria. Wśród najpopularniejszych przedmiotów i towarów znalazła się również elektronika, w tym hulajnogi elektryczne.

Popularność ekspresowych przesyłek lotniczych wśród wysyłających różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, w tym komputery, akumulatory, sprzęt RTV czy zabawki nie jest zaskakująca. Ma to związek m.in. z potrzebą odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotów zawierających np. akumulatory czy nawet zwykłe baterie. Mogą być one zaklasyfikowane jako towar niebezpieczny (DGR), wobec którego stosowane są specjalne przepisy. Natomiast trudno o bezpieczniejszy i pewniejszy środek transportu niż lotnicze cargo, zwłaszcza jeśli liczy się czas dostawy i wsparcie w procedurach celnych – dodaje Edwin Osiecki.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane