Szwedzi testują rekordowo długie pociągi intermodalne

Kasper Dudzik, TX Logistik

Szwedzki oddział niemieckiej firmy TX Logistik uruchomił w dniach 8-9 maja 2022 r. testowy pociąg intermodalny o rekordowej długości 838 metrów. Skład pokonał 500-km trasę między miastami Malmö i Frövi (prowincja Örebro) transportując naczepy wypełnione artykułami spożywczymi dla sieci sklepów Coop.

Najdłuższe pociągi w Szwecji mają długość 630 m, czyli testowy skład był dłuższy od nich o prawie 200 m. Przejazd pociągu był nadzorowany przez szwedzki urząd transportowy Trafikverket. – Zwiększenie długości składu do 838 m pozwala zwiększyć wolumen przewożonych koleją towarów, co sprawia, że transport szynowy staje się bardziej wydajny, a tym samym bardziej atrakcyjny dla spedytorów – mówi Lars Winther Sørensen, dyrektor zarządzający TX Logistik AB. – Poprawa wydajności jest podstawowym warunkiem, aby przełożyć więcej ładunków z dróg na kolej, także towarów, które nie były dotąd przewożone tym środkiem transportu – dodaje Sørensen.

Testowy pociąg przewiózł 48 naczep. Trasę pokonał z maksymalną prędkością 120 km/h – według TX Logistik – wyższą niż standardowo osiągana podczas przejazdu podobnych pociągów w Europie. Skład był ciągnięty przez lokomotywę czteroosiową.

Właściciel przewiezionego ładunku – sieć handlowa Coop przewozi towary koleją od

2009 r. Aktualnie już 30 proc. towarów trafiających do sklepów, przewożonych jest tym środkiem transportu. – Chcemy nadal zwiększać udział kolei w przewozach, dlatego wzięliśmy udział w przejeździe testowego pociągu – powiedział Peter Rosendahl, kierownik transportu w Coop Logistik.

TX Logistik także ma duże doświadczenie w przewozach kolejowych dla sieci sprzedających towary w detalu. Pociągi tej spółki regularnie kursują od 2012 r. na trasie między Bro (30 km na północny zachód od Sztokholmu) i Malmö.

TX Logistik, Coop i Trafikverket planują kolejne testowe przejazdy pociągów.

Przedsiębiorstwo TX Logistik powstało w 1999 roku. Firma posiada filie w Szwajcarii, Austrii, Danii i Szwecji oraz lokalne biuro we Włoszech. W 2020 r. zatrudniała 580 osób i wygenerowała 244 mln euro przychodów ze sprzedaży. Od stycznia 2017 r. TX Logistik należy w całości do Mercitalia Logistics, spółki zależnej od włoskich kolei państwowych (Ferrovie dello Stato Italiane).

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane