UE i Ukraina przedłużyły umowę o transporcie drogowym

Podpisanie umowy UE - Ukraina
Komisja Europejska

Unia Europejska i Ukraina postanowiły przedłużyć i zaktualizować swoją umowę o transporcie drogowym. Nową umowę podpisali 20 czerwca 2024 r. w Brukseli: komisarz ds. transportu Adina Vălean i Serhij Derkacz, wiceminister rozwoju infrastruktury Ukrainy.

Umowa ma na celu pomóc Ukrainie w dostępie do światowych rynków poprzez ułatwienie tranzytu przez kraje UE i dalszy rozwój jej powiązań z rynkiem UE. Umowa, podpisana po raz pierwszy 29 czerwca 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę, znacznie zwiększyła przewozy drogowe między Ukrainą a UE, z korzyścią dla obu gospodarek.

– Od czasu zawarcia pierwotnej umowy ukraiński eksport drogowy do UE znacznie wzrósł, sięgając ponad 300 tys. ton towarów miesięcznie. Jednocześnie wartość importu z UE do Ukrainy wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu z wartością eksportu, osiągając imponujące 700 mln euro miesięcznie. Przedłużenie niniejszej Umowy jest znaczącym wyrazem europejskiej solidarności. Wzmacniając umowę solidnymi zabezpieczeniami i nieprzerwanym jej egzekwowaniem, kładziemy podwaliny pod trwałe połączenia transportowe, które wzmacniają odporność Ukrainy – powiedziała komisarz Vălean.

Po zaktualizowaniu, Umowa zostaje przedłużona do 30 czerwca 2025 r. z możliwością przedłużenia jej na kolejny okres sześciu miesięcy, chyba że jedna ze stron wyrazi sprzeciw lub będzie miała dowody, że na jej rynku transportu drogowego doszło do poważnych zakłóceń. Aby usprawnić wdrażanie kontraktu, w Umowie zawierto następujące postanowienia:

– Od przewoźników wymaga się posiadania dokumentów potwierdzających zezwolenie na przewóz międzynarodowy i zgodność z Umową,

– Wymagane są dokumenty poświadczające, że operacje bez ładunku są bezpośrednio powiązane z operacją tranzytową (lub dwustronną zgodnie z Umową),

– Nastąpi poprawa przestrzegania przez przewoźników drogowych obowiązków wynikających z Umowy, w szczególności w zakresie przeciwdziałania oszustwom, fałszowaniu dokumentów kierowców i wykroczeniom związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego, które mogą prowadzić do utraty praw do świadczenia usług transportowych określonych w Umowie,

– Wprowadzenie klauzuli ochronnej umożliwiającej zawieszenie Umowy na określonych obszarach geograficznych, jeżeli na rynku transportu drogowego na tym obszarze wystąpią poważne zakłócenia wynikające z Umowy.

Poprzednia Umowa wygasała 30 czerwca 2024 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane