Ukraina przestanie blokować pociągi z Chin do Polski

Ministerstwo Infrastruktury

31 stycznia 2022 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Ukrainy: Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury obu państw, podczas którego strona ukraińska zobowiązała się odblokować tranzyt pociągów zmierzających do naszego kraju. W zamian za zakończenie blokady Polska wydać ma ukraińskim przewoźnikom drogowym więcej zezwoleń.

W spotkaniu uczestniczyli ministrowie obu państw: Andrzej Adamczyk i Oleksandr Kubrakow. –Wyraziliśmy jednoznaczne oczekiwane szybkiego wznowienia tranzytu kolejowego towarowego przez Ukrainę. Trwający od 2 miesięcy paraliż tranzytu kolejowego powinien przejść niebawem do historii. Nasze działania doprowadziły do złożenia deklaracji przez ministra transportu Ukrainy co do szybkiego wznowienia tranzytu kolejowego przez ten kraj do Polski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie swojego resortu.

Ukraina uzyskała deklarację zwiększenie limitu zezwoleń drogowych. Nastąpi to, gdy zostanie określony realny plan poprawy odpraw na przejściach granicznych polsko-ukraińskich. Taki warunek postawiła strona polska.

W wyniku spotkania uzgodniono tekst wspólnego oświadczenia. Oto jego treść:

1. Strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. Strona ukraińska do 4.02.2022 r. poinformuje stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy.

2. Strony doszły do porozumienia w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych. Sprawa ta zostanie omówiona w ramach komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych.

Do 5.02.2022 r. strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych.

3. Strony porozumiały się w sprawie opracowania wspólnej mapy drogowej w zakresie znacznego podniesienia przepustowości polsko-ukraińskich drogowych przejść granicznych. Odpowiedni plan działań powinien być uzgodniony z udziałem przedstawicieli służb celnych, granicznych, i innych służb Polski i Ukrainy nie później niż do końca lutego br.

4. Strony porozumiały się w sprawie rozpoczęcia przeglądu punktów umowy o międzynarodowych przewozach drogowych zawartej między rządami Polski i Ukrainy w 1992 roku.

Strony ponadto podkreśliły zainteresowanie polskich spółek petrochemicznych PGNIG i PKN Orlen inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny oraz porozumiały się co do wspierania ich współpracy z NAK Naftohaz Ukraina w tym obszarze.

Ze swojej strony spółka KGHM wyraziła gotowość do rozpoczęcia rozmów o wspólnej eksploatacji złóż metali kolorowych.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane