Wielka Brytania bez opłat drogowych dla ciężarówek

Pixabay

Wielka Brytania zawiesza pobór opłat drogowych za przejazd wszystkimi drogami publicznymi (UK HGV Road User Levy). Zwolnienie z myta zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2020 r. i potrwa 12 miesięcy.

Opłata HGV została wprowadzona w 2014 r. dla zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Teraz władze brytyjskie oceniają, że rezygnacja z jej pobierania przez najbliższy rok nie powinna wpłynąć na jakość powietrza.

Zawieszenie myta zmniejszy natomiast obciążenia finansowe dla brytyjskich i zagranicznych przewoźników działających w Wielkiej Brytanii. Efektem ma być uzyskanie ożywienia gospodarczego po epidemii Covid-19.

Do 31 lipca 2020 r. wjeżdżając na teren Wielkiej Brytanii opłatę HGV należy uiszczać. Dopiero po 1 sierpnia, czyli w okresie obowiązywania decyzji o zawieszeniu nie trzeba będzie jej wnosić. Zwolnienie z opłaty dotyczy posiadaczy aut ciężarowych (HGV) o masie 12 ton i więcej, zarejestrowanych w WB oraz kierowców i właścicieli/operatorów samochodów ciężarowych spoza WB, którzy zamierzają korzystać z brytyjskiej sieci drogowej.

Przewoźnicy, którzy zapłacili już wcześniej za 6 lub 12 miesięcy mogą ubiegać się o rabat uwzględniający miesiące przypadające na okres zawieszenia poboru opłaty. W przypadku ciągnika z naczepą o masie do 40 ton roczna opłata drogowa wynosi od 900 funtów przy silnikach Euro 6 i 1200 funtów przy silnikach do Euro 5 włącznie.

Oczekuje się, że decyzja o zawieszeniu opłat będzie miała wpływ na działalność około 100 tys. brytyjskich operatorów samochodów ciężarowych. Podczas okresu zawieszenia rząd brytyjski zamierza dokonać analizy, aby upewnić się, że HGV spełnia dotychczasowe i przyszłe oczekiwania.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane