Zwodowano drugi statek dla UM w Szczecinie

Urząd Morski Szczecin

W stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się wodowanie statku wielozadaniowego o numerze budowy B 618/2. Jest to już druga z serii jednostka zamówiona przez Urząd Morski w Szczecinie.

Kontrakt na budowę dwóch wielozadaniowych statków został podpisany 5 marca 2018 r. w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Pierwszy z nich, zwodowany przed trzema miesiącami, eksploatowany będzie przez Urząd Morski w Gdyni. Kolejny, właśnie zwodowany statek, będzie służył w Urzędzie Morskim w Szczecinie.

Obydwa statki o długości 60 m, szerokości 12,8 m i zanurzeniu 3,5 m będą osiągać prędkość 13 węzłów. Obsługiwane będą przez 6-cio osobową załogę i 14 osób personelu specjalistycznego.

Spalinowo – elektryczny system napędu pozwoli na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych zadań. W  codziennej eksploatacji jednostki przeznaczone  będą  do  transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, a także wykonywania i opracowywania pomiarów hydrograficznych. W przypadku wystąpienia katastrofy morskiej, będą mogły zostać wykorzystane do holowania, zwalczania rozlewów olejowych, gaszenia pożarów, jak również wypełniania funkcji  ratowniczych. W okresie zimowym, w przypadku wystąpienia zalodzenia torów wodnych, statki pełnić będą funkcje lodołamaczy pełnomorskich.

Obie jednostki budowane są według projektu wykonanego przez należące do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków.

Statki wejdą do eksploatacji w 2020 roku.

Inwestycja w 85% dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko stanowi jeden z elementów budowy systemu poprawiającego dostępność portów od strony morza, wzrost bezpieczeństwa nawigacyjnego, a przez to wzrost konkurencyjności i prestiżu portów.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane