Sprzedaż DB Schenker oficjalnie rozpoczęta

Logotyp niemieckich kolei DB
Deutsche Bahn

O planach sprzedaży przez Deutsche Bahn logistycznej spółki DB Schenker mówiło się od dawna. Cztery lata temu analitycy spodziewali się, że firmę przejmie duński DSV, ale nic z tego nie wyszło. Aktualnie niemieccy kolejarze oficjalnie ogłosili rozpoczęcie procesu sprzedaży swojej spółki zależnej.

Grupa DB wydała 19 grudnia 2023 r. oficjalne oświadczenie, w którym przedstawiła otwarty i niedyskryminacyjny proces sprzedaży akcji DB Schenker. Warunkiem sprzedaży podmiotu jest zapewnienie realnych korzyści gospodarczych dla Deutsche Bahn.

– Międzynarodowy rynek logistyczny oferuje doskonałe perspektywy długoterminowego wzrostu. Jako jedna z czterech największych firm logistycznych na świecie, DB Schenker ma ugruntowaną pozycję na rynku. Firma na przestrzeni wielu lat pozytywnie przyczyniła się do wzrostu gospodarczego Grupy DB. Jednakże spółka DB potrzebuje kapitału do zapewnienia jej rozwoju – tak niemieckie koleje tłumaczą powód sprzedaży DB Schenker.

Grupa DB ma zachować wpływy ze sprzedaży DB Schenker. Ich znaczna część zostanie przeznaczona na redukcję zadłużenia kolejowego giganta. Sprzedaż spółki zajmującej się logistyką i przewozami drogowymi, pozwoli Deutsche Bahn skupić na swojej podstawowej działalności i realizacji strategii Strong Rail.

Deutsche Bahn przypomina, że sprzedanych zostało już kilka spółek z Grupy DB. Aktualnie podjęta została decyzja o rezygnacji z DB Schenker. – Naszym celem jest służenie klimatowi, ludziom i gospodarce poprzez znaczne zwiększenie wolumenu ładunków i pasażerów obsługiwanych przez przyjazne dla środowiska usługi kolejowe – informuje DB w komunikacie dla mediów.

Niemieccy kolejarze przypominają, że Rada Nadzorcza Deutsche Bahn AG powierzyła zarządowi przygotowania SB Schenker do potencjalnej sprzedaży w grudniu 2022 r. Do faktycznej sprzedaży podmiotu inwestorowi dojdzie na podstawie odrębnej uchwały podjętej przez Radę Nadzorczą DB pod koniec procesu sprzedaży. O pomyśle sprzedaży DB Schenker mówiło się od dawna. Portal TSL już cztery lata temu informował o prognozach analityków, którzy wróżyli, że niemieckiego potentata kupi DSV.

DB Schenker zajmuje się transportem lądowym, lotniczym i oceanicznym oraz świadczy kompleksowe usługi logistyczne. Firma zatrudniają ok. 76 600 pracowników w ponad 1850 lokalizacjach w ponad 130 krajach.

Arabski inwestor interesuje się przejęciem DB Schenker

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane