Początek roku bez poprawy w przewozach kolejowych

Pociąg PKP Cargo zimą
Tomasz Kowal

W 2025 r. przewozy towarów koleją odnotowały znaczący spadek. Łączna masa przewiezionych ładunków wyniosła ok. 217,8 mln ton, co było wynikiem najniższym od 2012 r. W styczniu 2026 r. utrzymał się trend spadkowy – tak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego.

W styczniu 2026 r. kolej przewiozła ponad 16,1 mln ton towarów, co oznacza spadek o prawie 1,5 mln ton (- 8,4%) w porównaniu z wielkością odnotowaną rok wcześniej. Praca przewozowa przekroczyła 4 mld tonokilometrów, co stanowi wynik niższy o niespełna 0,4 mld tonokilometrów (-8,7%) względem stycznia 2025 r. Wykonana w przewozach towarowych praca eksploatacyjna wyniosła ponad 5,9 mln pociągokilometrów – to 0,4 mln pociągokilometrów mniej (-6,4%) niż rok wcześniej.

Średnia odległość przewozu tony ładunku w styczniu 2026 r. wyniosła nieco ponad 250 km, wobec 251 km w styczniu 2025 r.

Analiza wyników kolejowych przewozów towarowych pokazuje, że w ostatnich latach niższą masę przewiezionych towarów w styczniu odnotowano jedynie w styczniu 2016 r. (15,7 mln ton). W przypadku pracy przewozowej i eksploatacyjnej niższe wartości zarejestrowano w styczniu 2020 r. (odpowiednio prawie 3,9 mld tonokilometrów i 5,9 mln pociągokilometrów).

Wyniki ze stycznia 2026 r. są słabsze także na tle grudnia 2025 r. Masa przewiezionych towarów była niższa o ponad 1,7 mln ton (-9,8%), praca przewozowa spadła o ponad 0,5 mld tonokilometrów (-12%), a poziom pracy eksploatacyjnej zmniejszył się o ponad 0,5 mln pociągokilometrów (-7,8%).

Średnia odległość transportu 1 tony ładunku była w styczniu niższa o ponad 6 km w porównaniu z wynikiem z grudnia 2025 r.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane